LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

FOTO- Pamje mahnitëse të kometës ‘Leonard’

25 Dhjetor 2021, 17:11, Kuriozitete CNA
FOTO- Pamje mahnitëse të kometës ‘Leonard’

Një satelit kinez kapi një pamje mahnitëse të kometës Leonard teksa ajo bënte afrimin e saj më të afërt me Tokën, me një Aurora të fortë të dukshme në plan të parë.

Që nga zbulimi i saj në janar të këtij viti, kometa i është afruar me shpejtësi Diellit dhe Tokës, me afro 160,000 milje në orë.

Imazhi u kap nga Yangëang 1, i cili është një satelit i vogël i lëshuar nga kompania kineze e teknologjisë, Origin Space, me qendër në Guangdong, Kinë.

Yangëang-1 është një teleskop komercial hapësinor që u lançua në fillim të këtij viti për të imazhuar universin në dritën e dukshme dhe ultravjollcë.

Ai po punon gjithashtu në kërkimin e asteroidëve afër Tokës që një ditë mund të minohen për burime dhe të kthehen në Tokë.

Ishte misioni i parë tregtar hapësinor kinez dhe ishte i disponueshëm për përdorim nga përdorime komerciale dhe jokomerciale, sipas Origin Space.

Sipas dailymail anija kozmike kapi imazhin e kometës Leonard, e parë në mes të një qielli plot me satelitë dhe yje të largët, më 12 dhjetor 2021.

Është vetëm e fundit në një seri imazhesh të aurorës të kapura nga teleskopi tregtar.

Topi i akullit dhe pluhurit është rreth gjysmë milje i gjerë dhe u zbulua në janar 2021 nga Gregory Leonard, i cili e vuri re në imazhet e marra nga Observatori Mt. Lemmon në Arizona.

Astronomët e kopshtit të pasmë, teleskopët në mbarë botën dhe një sërë observatorësh hapësinorë kanë kapur imazhe të kometës së gjelbër të ndezur.

Imazhi me ngjyra, i shpërndarë nga Origin Space, tregon kometën me bishtin e saj të zgjatur të dukshëm në qiellin e natës.

Kjo është e ngjashme me imazhet e kapura nga Observatori i Marrëdhënieve Tokësore Diellore të NASA-s (STEREO-A) dhe Observatori i Orbiterit Diellor të Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA)./S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga