LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Çfarë ndodh në të vërtetë nëse ju klononi veten?

23 Dhjetor 2021, 11:16, Kuriozitete CNA
Çfarë ndodh në të vërtetë nëse ju klononi

Klonimi i njeriut, është shumë i vështirë dhe kjo arritje fantastiko-shkencore nuk është bërë kurrë realitet.

Pjesërisht, është një çështje teknologjie. Njerëzit janë krijesa komplekse dhe të ndjeshme, deri në ADN-në tonë. Por më e rëndësishmja, ndoshta, duke pasur parasysh se klonimi i kafshëve filloi në vitet 1990, klonimi i njerëzve është një çështje e mprehtë politike ? dhe jo një çështje veçanërisht përçarëse. Që nga viti 2021, 86% e amerikanëve të anketuar në një sondazh të Gallup ranë dakord që klonimi njerëzor është “moralisht i gabuar”. Dhe ky numër vetëm sa është rritur me kalimin e viteve.

Në vitin 2003, 60 akademi të ndryshme shkencore në mbarë botën kërkuan një ndalim të Kombeve të Bashkuara për klonimin e njerëzve, sipas The Guardian.

Pavarësisht sfidave, ligjet e qarta kundër klonimit njerëzor janë disi të pakta. Klonimi i njeriut është thjesht një sfidë inxhinierike, kështu që pavarësisht opinionit publik, ndoshta është i pashmangshëm.

Por një gjë thelbësore për t’u mbajtur në mend ndërsa mendoni të dyfishoni ADN-në tuaj, ndryshe nga “replikuesit” e plotë të “Blade Runner” dhe skenarë të ngjashëm, një klon njerëzor pothuajse me siguri do të fillonte si një embrion.

Klonimi i vetes ose parardhësve të tjerë të lidhur gjenetikisht ka shumë të ngjarë të përfshijë heqjen e bërthamës së një veze dhuruese për t’u zëvendësuar me një bërthamë të personalizuar nga një qelizë e rritur.

Ky fakt nuk është aspak argëtues dhe irritues.

Së pari, kloni juaj do të fillonte si fëmijë, jo nga një printer 3D për njerëzit. Në varësi të moshës suaj, mund të jeni mjaft të moshuar në kohën kur kopja juaj mori formë.

Përputhja e ADN-së nuk do të thotë zhvillim i përputhjes identike. Çdokush me një binjak “identik” e di se termi është paksa i gabuar. Gjithmonë ka pak dallime. Kjo për shkak se mjedisi “luan një rol të madh në mënyrën se si shfaqet një organizëm”, sipas Institutit Kombëtar të Kërkimit të Gjenomit Njerëzor të NIH. Gjenet janë si çelësat e dritës. Ato mund të jenë ose të ndezura ose të fikura. Shumë gjëra mund t’i kthejnë këta çelësa – ose të mos i kthejnë. NIH thekson se macja e parë që u klonua kishte një pallto që ishte shumë e ndryshme nga nëna e saj gjenetikisht identike, kështu që të dy nuk i ngjanin fare njëra-tjetrës.

Shtetet e Bashkuara nuk kanë ligje të qarta federale kundër klonimit njerëzor, sipas The News Atlantis. Florida, Delaëare, Oregon, Teksas, Uashingtoni dhe të tjerët nuk kanë ligje shtetërore kundër kopjimit të njerëzve. Ende shtete të tjera si Kalifornia kanë bërë përjashtime për kërkimin e klonimit për sa kohë që një fëmijë nuk prodhohet. Arkansas, Michigan dhe disa të tjerë, megjithatë, e kanë ndaluar plotësisht të gjithë klonimin. Pra, nëse nuk jeni të kujdesshëm për vendndodhjen, ju dhe kloni juaj mund të jeni në telashe të dyfishta – megjithëse në rast se do të dënoheni me burg, ndoshta ka dikush që mund të zërë vendin tuaj.

Legjislacioni federal për ndalimin e kloneve njerëzore është tentuar shumë herë në mënyrë të dështuar, disa me gjoba civile të ulëta qesharake si një gjobë prej 5000 dollarësh ? nuk ka gjasa të shkëpusë as një reklamë të konceptit të lartë të gomës Doublemint. Ky vakum pushteti la në krye Administratën e Ushqimit dhe Barnave (FDA), e cila thjesht shpalli autoritetin në 1998, duke nxjerrë dy dekrete të thjeshta: Nëse doni të bëni një klon, ju duhet leja e FDA; dhe gjithashtu, përgjigja është jo. Ata përmendën “pyetjet kryesore të pazgjidhura të sigurisë”, sipas The Neë Atlantis.

Në nivel ndërkombëtar, në vitin 2019 qeveria kineze dënoi shkencëtarin e parë që krijoi një foshnjë të inxhinieruar gjenetikisht me tre vjet burg, sipas STAT. He Jiankui përdori teknologjinë CRISPR (redaktimi i ADN-së) për të redaktuar ADN-në e binjakëve (aka klonet natyrore) në mënyrë që të krijonte imunitet ndaj HIV. Pavarësisht nga qëllimi në dukje i lavdërueshëm, një gjykatë kineze vendosi se eksperimenti ishte “në ndjekje të famës dhe fitimit personal”. Shumë shkencëtarë gjithashtu denoncuan eksperimentin. Tre fëmijë lindën nga këto përpjekje për klonim.

Kloni i parë i gjitarëve i formuar nga një qelizë e rritur ishte delja Dolly, sipas Scientific American. Ky ishte një lajm i madh në vitin 1996 dhe dukej se portretizonte një botë të re të guximshme. Por Dolly vdiq e re, vetëm 6 vjeç, afërsisht në moshë mesatare për një dele. Ajo kishte osteoartrit të hershëm dhe studiuesit në atë kohë menduan se klonimi mund ta kishte shkaktuar atë. Megjithatë, një studim i mëvonshëm tha se ky përfundim ishte “i pabazuar” edhe pse Dolly kishte probleme të tjera shëndetësore dhe kishte shumë klone Dolly, shumica prej tyre budallenj.

Gjitarët e mëdhenj, në përgjithësi, kanë rezultuar të vështira për t’u dubluar. Një kompani Massachusetts u përpoq të klononte një ka të egër aziatik të rrezikuar në vitin 2001. Ai vdiq nga dizenteria në dy ditë, sipas Science. Dy vjet më vonë ata morën ADN-në nga një “Banteng” i vdekur prej kohësh dhe implantuan forcën jetësore të kafshës së vdekur në lopët zëvendësuese. Në 30 përpjekje, vetëm dy Bantengs arritën në afat. Njëra ishte e shëndetshme, tjetra kishte lindur dyfishin e peshës normale të lindjes dhe ishte eutanizuar. Por edhe me një sukses, ekspertët mbetën skeptikë. “Unë nuk jam plotësisht dakord që këto klone janë ‘normale’ vetëm sepse mbijetojnë periudhën pas lindjes dhe duken normale,” i tha Science Rudolf Jaenisch nga MIT, duke vënë në dukje se shumë klone që fillimisht duken mirë zhvillojnë probleme serioze shëndetësore dhe vdesin para kohe.

“Procesi i klonimit dukej se kishte ndërhyrë në funksionimin normal gjenetik,” shpjegoi një studim i vitit 1999 i një klon viçi të deformuar, botuar në The Lancet (nëpërmjet Qendrës Kombëtare për Informacionin Bioteknologjik). Dihej tashmë që klonet prireshin të vdisnin pak para ose menjëherë pas lindjes, por studiuesit vunë re gjithashtu se procesi ka të ngjarë të shkaktojë anomali afatgjata. Ky fakt “duhet të merret parasysh në debatet mbi klonimin riprodhues te qeniet njerëzore”, paralajmëroi drejtuesi i studimit Dr. Jean-Paul Renard.

Kloni fatkeq i viçit vdiq në javën e shtatë nga anemia e rëndë, e cila është një mungesë hekuri. Shkencëtarët zbuluan pas autopsisë se sistemi limfatik i kafshës kishte dështuar pothuajse plotësisht të zhvillohej. Sipas The Neë York Times, në studime të tjera, minjtë që fillimisht dukeshin normalë papritmas “u shtuan në mënyrë groteske”. Studiuesit i thanë Times në 2001 se dukej se edhe pse klonimi kopjon saktësisht ADN-në, shprehja e gjeneve ndikohet drejtpërdrejt, me “gabime të rastësishme” që mund të shfaqen në çdo kohë. “Me klonimin, ju po kërkoni që një vezë të riprogramohet në minuta ose, më së shumti, në orë,” shpjegoi studiuesi i MIT Dr. Rudolph Jaenisch. Një proces natyror që zakonisht zgjat me muaj ose vite është aq i kondensuar sa gabimet e kopjimit thjesht grumbullohen. , edhe nëse kloni juaj i mbijetoi foshnjërisë dhe për pak kohë do të lulëzonte, gjërat mund të shkojnë tmerrësisht keq në çdo kohë.

Kloni juaj nuk ka gjasa të zhvillojë fuqinë e madhe ose gjeniun megaloman të nevojshëm për të pushtuar botën – megjithëse, duke pasur parasysh mundësinë e mutacioneve gjenetike masive, gjithçka është e mundur. Kërcënimi i vërtetë që kloni juaj mund të paraqesë për njerëzimin është se ADN-ja e tij e ndryshuar mund të hyjë në brezin e njeriut, duke prekur negativisht pasardhësit tuaj në përjetësi.

www.grunge.com/what-would-really-happen-if-you-cloned-yourself/Përshtati S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga