LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Të dëgjoni një histori të vërtetë krimi ndikon negativisht në shëndetin mendor/ Ja pse

18 Dhjetor 2021, 16:44, Kuriozitete CNA
Të dëgjoni një histori të vërtetë krimi ndikon

Psikologu i Cleveland Clinic Dr. Chivonna Childs tha se është e natyrshme të intrigoheni nga historitë e krimit të vërtetë. “Është natyra njerëzore të jesh kureshtar,” tha ajo. “Krimi i vërtetë na tërheq, sepse ne marrim një paraqitje të shkurtër në mendjen e një personi të vërtetë që ka kryer një akt të urryer.

Një nga efektet negative të dëgjimit të shumë krimeve të vërteta është ndjenja e një ndjesie të shtuar ankthi. Siç vëren Very Well Mind, mund të ketë një avantazh evolucionar për një ndihmë të shëndetshme të ankthit në jetën tuaj, por disa njerëz mund të përfundojnë duke e ndjerë këtë emocion në ekstrem.

Disa të droguar të vërtetë të krimit mund të përfundojnë duke u ndjerë të frikësuar gjatë gjithë kohës, duke u shqetësuar pafundësisht për të gjithë skenarët e rasteve më të këqija të mundshme. Madje mund të bëhet aq keq sa nuk ndiheni as të sigurt në shtëpinë tuaj. “Nëse po kontrolloni dhe kontrolloni përsëri flokët dhe dyert, merrni parasysh nëse zakoni juaj i vërtetë i krimit ka filluar të ndërhyjë në jetën tuaj,” tha Dr. Childs.

Ju mund të filloni të ndiheni të kujdesshëm ndaj njerëzve të tjerë, duke vënë në dyshim arsyet e secilit për të bërë atë që bëjnë. Nëse filloni të mendoni se zonja e bukur në pikën e karburantit ka motive të errëta, të fshehta, mund të keni një problem të vërtetë krimi. Mund të keni rrahje të shpejta zemre ose hiperventilim. Ose mund të ndiheni nervoz, të stresuar ose të dëshpëruar pa një shkak të qartë pas ndonjë prej këtyre emocioneve. “Trupi juaj do t’ju tregojë se sa është shumë,” tha Dr. Childs.

Por përsëri, mos u shqetësoni. Thjesht përzieni pak komedi herë pas here. Hap një libër të mirë. Shkoni për një xhiro me biçikletë. Pastaj, kur të jeni qetësuar pak, mund të ktheheni dhe të argëtoheni duke eksploruar thellësitë e shthurjes njerëzore përmes podcast-it tuaj të preferuar të krimit të vërtetë./www.grunge.com/how-does-listening-to-true-crime-affect-your-mental-health/S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga