LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Imazhet më mbresëlënëse të vitit 2021

31 Dhjetor 2021, 20:00, Kuriozitete CNA
Imazhet më mbresëlënëse të vitit 2021

Nga trazirat në Kapitolin e SHBA dhe deri tek aeroplani në Kabul ? 15 fotot më befasuese të 2021-it

Duke iu drejtuar konferencës së OKB-së për klimën në Glasgow, ministri i Jashtëm i Tuvalut, shteti ishullor i Paqësorit, Simon Kofe, qëndroi me një kostum në një foltore i zhytur deri në gjysëm në ujin e detit për të demonstruar sesi rritja e niveleve të detit dhe kriza e përshpejtuar e klimës kërcënojnë kombin e tij të ulët. “Ne nuk do të rrimë duarkryq,” këmbënguli Kofe, “ndërsa uji ngrihet rreth nesh”. Imazhi i mrekullueshëm dhe fjalët e tij shqetësuese të kujtojnë një histori të tërë imazhesh figurash dhe komunitetesh të rrezikuara nga ?teka? e valëve dhe ujit.

Kur talebanët hynë në kryeqytetin afgan, Kabul, më 15 gusht, një avion i Forcave Ajrore të SHBA-së, i nisur për në Katar, u bë shpresa e fundit për evakuim nga qyteti për shumë afganë. Fotot e qindra njerëzve të dëshpëruar që vërshonin platformën e avionit C-17 Globemaster III ishin ndër më dramatiket e kapura këtë vit. Ndëshkimi i paimagjinueshëm (përllogaritet të ketë qenë midis 640 dhe 830 të rritur dhe fëmijë) arriti të bënte vizionin klaustrofobik të skulpturës së fundit të artistit kanadez Timothy Schmalz, “Engjëjt e pavetëdijshëm” – një varkë bronzi 20 metra e gjatë e mbushur me shpirtra të shpërngulur.

Një palë astronautësh ecin krah për krah me kostume hapësinore gjatë një misioni stërvitor për Marsin në Kraterin Ramon në shkretëtirën Negev të Izraelit. “Makhteshi” më i madh në botë (një lloj depresioni erozioni që nuk formohet nga ndikimi i një meteori ose shpërthimi i një vullkani), kanioni në formë zemre shërbeu si vendstrehim surreal për gjashtë astronautë nga Austria, Gjermania, Izraeli, Holanda, Portugalia dhe Spanja. Ekuipazhit iu lejua të eksploronte terrenin e shkretë vetëm me kostume hapësinore, në kushtet e përafërta me të cilat do të përballeshin në Mars.

Një djalë tetë vjeçar lyp në rrugët e Depok të Indonezisë. Lëkura e tij është e mbuluar me një përzierje toksike të bojës metalike dhe vajit të gatimit që e shndërron trupin e tij në një lloj skulpture të shkëlqyeshme. Imazhi i djalit , që shkëlqen mes rrjedhës së çelikut të trafikut në një rrugë të mbingarkuar të qytetit, është shumë prekëse.

Fotot e mbështetësve të Donald Trump-it duke u përplasur dhunshëm me policinë e Kapitolit në Rotondën e Kapitolit të SHBA-së më 6 janar tronditën botën. Shkelësit pro-Trump po protestonin kundër certifikimit të Joe Biden si President i zgjedhur. Mund të jetë befasi për disa që imazhi i njerëzve duke u konfliktuar ashpër me njëri-tjetrin është pjesë e relitetit amerikan.

Kur një anije mallrash kolosale u bllokua anash në Kanalin e Suezit të Egjiptit në pranverën e vitit 2021, bota, si vetë trafiku global i transportit detar, u ndal papritur në gjurmët e saj. Duke udhëtuar nga Kina në Holandë, anija Ever Given kishte ngarkuar 20,000 kontejnerë transporti kur u përplas me disa bordura të mëdha pranë skajit jugor të kanalit në fillim të 23 marsit. Me strehën e saj të mbërthyer pas murit perëndimor dhe harkun e saj të zhytur thellë në anën lindore me rërë, anija madhështore nuk po shkonte askund.

Në nëntor, u zbuluan fituesit e Fotografit të Mjedisit të Vitit 2021. Në kategorinë e Veprimit Klimatik, mbizotëronte një foto e një djali të ri të bashkangjitur surrealisht, nëpërmjet maskës së fytyrës dhe respiratorit, me një bimë në vazo që qëndronte pranë tij si një rezervuar oksigjeni. Një meditim i fuqishëm mbi trajektoren e dëmtimit mjedisor, Fryma e Fundit nga Kevin Ochieng Onyango u fotografua në Nairobi, Kenia. Imazhi që shikon përpara në të ardhmen tonë të pasigurt?

Në korrik, një grup fëmijësh u fotografuan duke qëndruar nën një pemë në vendin e një kampi të ardhshëm për refugjatët eritreanë, pranë fshatit Dabat, në verilindje të qytetit të Gondar, Etiopi. Një shall fije mjegullore që mbështjell skenën i dha imazhit një cilësi mitike. Streha e gjallë e siguruar nga tenda lirike e gjetheve dhe muzika e imagjinuar e shushurimës së saj të palëvizshme solli në mendje një mori shembujsh në historinë kulturore të Pemëve të Jetës – një temë që ka frymëzuar të gjithë nga uratrianët e lashtë, për të cilët pema figuronte si një e rëndësishme. emblema fetare, për artistin vjenez të Art Nouveau, Gustav Klimt, i cili mbështjell degët e Pemës së tij poetike të Jetës në spirale simbolike ? mbështjellje të një motori shpirtëror që vërtitet në përjetësi.

Për të shënuar administrimin në Indi të dozës së një miliardë të vaksinës kundër koronavirusit, katër anëtarë të stafit infermieror në Spitalin Ramaiah në Bangalore pozuan në tetor për një fotografi me maskën e perëndeshës Durga (e lidhur me forcën dhe mbrojtje), e cila zakonisht përshkruhet me shumë krahë, secili duke përdorur një armë me të cilën ajo mposht me mjeshtëri armiqtë e saj. Nuk është hera e parë që gjatë pandemisë thirret Durga, një hyjni e madhe hindu e merituar për luftimin e forcave të këqia./S.K-CNA.al, https:/bbc.com/culture/article/the-most-striking-images-of- .

Lajmet e fundit nga