LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Presidentët më të varfër në historinë e SHBA-ve

31 Dhjetor 2021, 19:30, Kuriozitete CNA
Presidentët më të varfër në historinë e SHBA-ve

Në përgjithësi është krijuar ideja se për t’u bërë lider i botës së lirë, duhet të jesh goxha i pasur. Amerikanët ende i përmbahen besimit të gabuar se ka një shkallë të lartë të lëvizshmërisë sociale në këtë vend ? pavarësisht provave të shumta për të kundërtën ? por shumica gjithashtu e kuptojnë se për t’u bërë president i Shteteve të Bashkuara, duhet të jeni në gjendje të bëni fushatë pa duke punuar një ditë pune dhe të jeni në gjendje të përballoni disa fatura të majme. Si rezultat, nuk ka asnjë surprizë për faktin se shumica dërrmuese e presidentëve të SHBA-së ishin milionerë.

Por jo o të gjithë presidentët ishin aq me fat. Ja presidentët që ishin më të varfër nga sa mendonit:

WARREN G. HARDING. VLERA NETO: RRETH 1 MILION $

Warren G. Harding hyri në Shtëpinë e Bardhë pikërisht në kohën kur vitet e zhurmshme po fillonin në vitin 1921. Ai bëri fushatë për kthimin e “normalitetit” në vend pas viteve të trazuara të Luftës së Parë Botërore dhe nuk I kushtoi në asnjë moment fushatës të shtrenjtë.

WILLIAM MCKINLEY. VLERA NETO: RRETH 1 MILION $

Presidenti i 25-të ishte një djalë i një qyteti të vogël – USA Today raporton se ai nuk kishte “një trashëgimi të rëndësishme, jo në vlerë monetare” ? të rritej për t’u bërë avokat dhe nëpunës publik i përjetshëm. Pasi shërbeu në ushtri gjatë Luftës Civile, McKinley filloi karrierën e tij politike në 1869 kur ishte 27 vjeç, sipas The Miller Center. Ai e kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij në shërbimin publik, gjë që shpjegon pse ai kurrë nuk u bë shumë i pasur.

JAMES BUCHANAN. VLERA NETO: MË MË PAK SE 1 MILION $

Sipas USA Today, Buchanan lindi në një familje mjaft modeste – ai, në fakt, lindi në një kasolle me dru. Sipas The Miller Center, babai i tij ishte një biznesmen i suksesshëm, por jo i pasur. Vetë Buchanan u bë avokat – dhe një avokat mjaft i mirë, duke grumbulluar një pasuri të vogël deri në moshën 30-vjeçare.

CHESTER ALAN ARTHUR. VLERA NETO: MË MË PAK SE 1 MILION USD

Chester Arthur nuk u zgjodh kurrë president; ai u bë president kur James Garfield u vra. Arthur nuk u bë kurrë i pasur në mënyrë të shpejtë , ai bëri një jetë shumë të rehatshme si avokat dhe më pas si një yll në rritje në Partinë Republikane të Nju Jorkut. Sipas The Miller Center, deri në vitin 1870, Arthur fitonte rreth 10,000 dollarë në vit si këshilltar kryesor në Komisionin e Taksave të Qytetit të Nju Jorkut – që do të ishte rreth 212,000 dollarë sot. Një shumë të kënaqshmë por jo sa për tu konsideruar I pasur.

ABRAHAM LINCOLN. VLERA NETO: 150,000 dollarë

Presidenti i 16-të ishte padyshim jo i pasur. USA Today vëren se vlera e tij neto e vlerësuar është më pak se 1 milion dollarë ? në fakt, sipas PennLive kur Lincoln vdiq në 1865, ai kishte vlerë rreth 150,000 dollarë, plus ose minus disa pjesë të vogla të pronës.

ANDREW JOHNSON. VLERA NETO: AQ E VOGËL SA ENDE NUK DIHET SA..

Një nga presidentët më pak të popullarizuar, Johnson ishte një djalë i ashpër nga një sfond i varfër, i cili u bë president vetëm kur Abraham Lincoln u vra.

William Henry Harrison, VLERA NETO: pothuaj ZERO

William Henry Harrison, presidenti i nëntë, vdiq nga pneumonia vetëm një muaj pas mandatit të tij në 1841. Një hero ushtarak, Historia raporton se Harrison u zgjodh në presidencë kur ai ishte 68 vjeç./HistoryBy/ Përshtati CNA.al

 

Lajmet e fundit nga