LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Paralajmërimi i ekspertes: Infektimi i mëparshëm me Covid-19 nuk të mbron nga Omicron

4 Dhjetor 2021, 11:21, Lifestyle CNA
Paralajmërimi i ekspertes: Infektimi i mëparshëm me Covid-19 nuk

Sipas mikrobiologes dhe drejtueses së sëmundjeve të frymëmarrjes, Anne Von Gottberg, personat që kanë kaluar Covid-19 nuk janë të mbrojtur nga varianti i ri Omicron.

Von Gottberg thekson se në Afrikën e Jugut, është rritur shumë numri i rasteve të reja pozitive me Omicron, edhe pse më parë kanë kaluar variantin Delta.

?Infektimi i mëparshëm që të mbronte ndaj variantit Delta, duket se nuk të mbron ndaj Omicron. I kemi monitoruar riinfektimet me variantet Beta apo Delta dhe vumë re që nuk u rritën në shifra, ndërsa me Omicron kemi parë rritje të shifrave?, u shpreh Von Gottberg.

Profesoresha Von Gotterberg tha se  infektimi i mëparshëm duhet të mbrojë nga shtrimi në spital apo vdekja.

I pranishëm në konferencën Reuters Next mbi situatën pandemike, Ugur Sahin, themeluesi i BioNtech, kompanisë gjermane që ka krijuar në bashkëpunim me Pfizer një nga vaksinat më të njohura në treg, ka deklaruar se me shumë mundësi ?do të duhet të krijojmë një vaksinë të re ndaj Omicron, sepse ky variant mund të infektojë edhe të vaksinuarit?./ CNA.al

Lajmet e fundit nga