LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Fair Play Financiar/ Ndëshkohen 8 klube, nga gjobat deri tek përjashtimi

4 Dhjetor 2021, 10:51, Sport CNA
Fair Play Financiar/ Ndëshkohen 8 klube, nga gjobat deri tek

Tetë klube janë ndëshkuar nga UEFA, sepse kanë shkelur ?fair-play?-in financiar. Në seksionin e parë të mbledhjes së institucionit që kontrollon financiarisht klubet (Cfcb) është deklaruar se Astana (Kazakistan), Cluj (Rumani), Cska Sofia (Bullgari), Mons Calpe (Gjibraltar), Porto (Portugali), Real Betis (Spanjë), Santa Clara (Portugali) dhe Sporting Lisbona (Portugali) nuk kanë respektuar dispozitën ?asnjë borxh i skaduar?.

Astana dhe Cluj janë gjobitur respektivisht me 150 mijë dhe 200 mijë euro, ndërsa klubet e tjera janë ndëshkuar me një kontribut financiar të pakushtëzuar dhe përjashtimin e mundshëm nga kompeticionet e Uefa-s për tre sezonet e ardhshme (nëse kualifikohen), nëse nuk vërtetojnë deri në 31 janar të vitit 2022, që i kanë bërë pagesat që duhen kryer.

Është kërkuar gjobë 75 mijë euro për Cska Sofia dhe Santa Clara, 15 mijë euro për Mons Calpe, 300 mijë euro për Porton dhe 250 mijë euro për Betis dhe Sportingun.

Cfcb ka zbuluar se AEK-u i Athinës nuk ka respektuar dispozitat në lidhje me licensimin dhe Fair Play financiar dhe ka arritur një marrëveshje me klubin grek. Aek ka pranuar të paguajë 1.5 milion euro dhe do ti mbahet edhe 10% e shpërblimit që jep UEFA, nëse kualifikohet në Kupat e Europës.

Shpëton Besiktasi që ka plotësuar kërkesat që i janë vendosur verën e kaluar dhe ndaj tij nuk do të merret asnjë masë.

Lajmet e fundit nga