LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

U mundën 5-0 nga Laçi, Shkëmbi fajëson lojtarët: Nuk treguan karakter

3 Dhjetor 2021, 16:04, Sport CNA
U mundën 5-0 nga Laçi, Shkëmbi fajëson lojtarët: Nuk

Trajneri i Dinamos, Bledi Shkëmbi, e ka cilësuar një mungesë karakteri atë që shfaqi sot skuadra e tij në fushën e lojës. Pas humbjes të thellë 5-0 ndaj Laçit, trajneri deklaroi për ?SuperSport? se nuk kishte asnjë shpjegim tjetër dhe se lojtarët duhej të merrnin përgjegjësitë që të dilnin nga kjo situatë.

?Mendoj se Dinamo nuk tregoi karakter. Është e vërtetë që pas 1-0 patëm mundësi të barazonim, në momentin kur po bënim trysni të porta kundërshtare, u goditëm me golin e dytë. Pastaj ishte si fotokopje e ndeshjes me Tiranën, ekipi nuk tregoi karakter dhe tregoi që dorëzohemi shpejt. Ky ishte problemi.

Nuk jam nga ata që mund të flas për futbollistët, por sot është e qartë që golin e parë e dhuruam, dhe nëse nuk ke karakter të luftosh nga sulmuesi te lojtari i fundit, është e vështirë. Nëse nuk bëjnë të gjithë 100% punën e tyre, atëherë do të kemi probleme siç e treguam sot.

Kjo në këtë moment zgjidhet duke marrë përgjegjësinë e duke qenë të përgjegjshëm të gjithë. Të paktën sot duhet të kërkojmë falje klubit, presidentit e tifozëve se ishte e turpshme. Nëse secili merr përgjegjësitë e duhura? Nëse në ndeshje japim sa stërvitemi çdo ditë, mendoj se nuk do të ishin e nuk do të jenë këto rezultate. Karakterin ose e ke, ose jo, por në futboll duhet ta kesh se ndryshe turpërohesh ashtu siç ndodhi sot.

Ndeshjet janë afër, ngelet të merremi me gabimet e sotme. Në ndeshjen e ardhshme është ndaj Teutës, kalendari sa vjen e vështirësohet, por e them që nëse nuk ndryshojmë karakterin, do të kemi probleme. Por jam me shpresë që kemi karakterin e duhur që ta kuptojmë që duhet të ndryshojmë.

Ndoshta ka lojtarë që akoma nuk e kuptojnë se çfarë kërkon ky klub e për çfarë është investuar. Por mendoj që në momente, humbëm në momentin e mirë. Pas pësimit të golit të parë për disa minuta arritëm të riktheheshim, pas të dytit u duk një dorëzim i të gjithë lojtarëve, nuk dua të veçoj asnjë, por i gjithë ekipi u dorëzua?, tha Shkëmbi.

Lajmet e fundit nga