LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Apple dhe Amazon gjobiten me 225 milionë dollarë

24 Nëntor 2021, 08:44, Tech CNA
Apple dhe Amazon gjobiten me 225 milionë dollarë

Mbikëqyrësi antitrust i Italisë ka gjobitur Apple dhe Amazon me një total prej më shumë se 200 milionë euro (225 milionë dollarë) për bashkëpunim për të kufizuar konkurrencën në shitjen e produkteve të markës Apple dhe Beats në kundërshtim me rregullat e Bashkimit Evropian.

Një hetim zbuloi se dispozitat në një marrëveshje të vitit 2018 midis gjigantëve të teknologjisë së Shteteve të Bashkuara kufizuan aksesin në tregun italian të Amazonës për rishitësit e përzgjedhur, tha të martën Autoriteti Italian i Konkurrencës.

Mbrojtësi ?goditi? Apple me një gjobë prej 134.5 milionë euro (151.32 milionë dollarë) dhe Amazon me një gjobë prej 68.7 milionë euro (77.29 milionë dollarë). Ai gjithashtu i urdhëroi ata t?i jepnin fund kufizimeve dhe t?u jepnin rishitësve akses në një ?mënyrë jodiskriminuese?.

Apple dhe Amazon thanë se do të apelonin.

?Gjoba e propozuar është joproporcionale dhe e pajustifikuar?, tha Amazon. ?Ne hedhim poshtë sugjerimin e ICA-së që Amazon përfiton duke përjashtuar shitësit nga dyqani ynë, pasi modeli ynë i biznesit mbështetet në suksesin e tyre.?

Apple tha se respekton Autoritetin Italian të Konkurrencës ?por besoni se nuk kemi bërë asgjë të keqe?. Bashkëpunimi me rishitës të zgjedhur ndihmon sigurinë e klientit sepse siguron që produktet janë origjinale, tha Apple./CNA.al

Lajmet e fundit nga