LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tastierë druri dhe ekran të veçuar/ Modeli i rrallë “Apple 1” shitet në ankand

10 Nëntor 2021, 15:23, Tech CNA
Tastierë druri dhe ekran të veçuar/ Modeli i rrallë

?Apple 1?, një kompjuter  i rrallë, i pari model i ndërtuar ndonjëherë nga bashkëthemeluesit e Apple, Steve Jobs dhe Steve Wozniak, është shitur në ankand për 400,000 dollarë.

Kjo është më shumë se 600 herë më shumë se 666,66 dollarë që shitej me pakicë në 1976. (Çmimi i zakonshëm erdhi falë dashurisë së Wozniak për të përsëritur numrat e plotë.)

I njohur si ‘Chaffey College’ Apple 1 sepse fillimisht ishte në pronësi të një profesori në Chaffey College të Kalifornisë Jugore, kompjuteri i gjeneratës së parë është i mbështjellë me dru koa dhe vjen me motherboard origjinal Apple 1 ‘NTI’, rregullatorë të energjisë dhe një kondensator Sprague 39D blu.

Me tarifën  prej 25 për qind të blerësit, fituesi i paidentifikuar përfundoi duke paguar një total prej 500,000 dollarësh.

Sipas John Moran Auctioneers, firma që merret me shitjen, kompjuteri 45-vjeçar ishte parashikuar të kapte deri në 600,000 dollarë.

Si pjesë e shortit, fituesi mori gjithashtu një monitor video Panasonic të vitit 1986, një kopje Xerox të manualit Apple-1 Basic, udhëzuesin e funksionimit dhe një manual programimi MOS 6502.

Sipas Daily Mail, loti përmban gjithashtu dy kasetë softuerësh Apple-1, me ‘kartë treguese të shkruar me dorë me vendndodhje memorie për softuerin e ngarkimit Apple-1’, sipas përshkrimit.

Apple 1 ndihmoi në ngritjen e gjigantit të teknologjisë me bazë në Cupertino, Kaliforni, me Ëozniak duke shitur kalkulatorin e tij HP-65 për të financuar dhe prodhuar artikullin.

Apple 1 janë projektuar nga Wozniak dhe janë montuar dhe testuar nga Jobs, motra e tij Patty dhe miku i kolegjit Daniel Kottke në shtëpinë e Jobs, sipas ankandeve të John Moran.

Ky model i veçantë u ble përfundimisht nga profesori Chaffey nga një student në 1977 për 650 dollarë, sipas Los Angeles Times.

Përafërsisht 200 Apple 1 u montuan gjithsej, megjithëse vetëm 175 u shitën?50 prej tyre Paul Terrell, pronar i ByteShop në Mountain View, Kaliforni.

Në gusht, një motherboard Apple 1 – i kompletuar me një manual përdoruesi origjinal – doli në ankand për 450,000 dollarë.

Apple-1 u ndërpre në tetor 1977, me Jobs dhe Wozniak që ofronin zbritje dhe tregtim për Apple II më të avancuar./CNA.al

Lajmet e fundit nga