LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Së shpejti në treg/ Kompania japoneze krijon motoçikletën fluturuese e cila do shitet për një shifër marramendëse

27 Tetor 2021, 16:18, Tech CNA
Së shpejti në treg/ Kompania japoneze krijon motoçikletën

Një motoçikletë fluturuese që mund të ecë me shpejtësi 60 milje në orë (100 km/h) deri në 40 minuta do të dalë në shitje për pak më pak se 500,000 £ (682,000 dollarë) vitin e ardhshëm.

“Xturismo” ? kompania që solli edhe idenë e startup-it me bazë në Tokio, A.L.I. Technologies  është shprehur se kjo motoçikletë u zbulua dhe u krijua pas një fluturimi testues në një pistë të zbrazët të hipodromeve në rrëzë të malit Fuji.

Firma po planifikon të prodhojë një seri të kufizuar prej 200 motoçikletash me një kalorës, secila prej të cilave peshon 661 lbs (300 kg), për dorëzim në gjysmën e parë të 2022.

Krahas përdorimit si pjesë e aktiviteteve të kohës së lirë, biçikleta ka potencial për të ndihmuar në shpëtimin e njerëzve nga aksidentet në det, tha dje një deputet japonez.

?Ne do të donim të propozonim një stil të ri jetese me këtë mjet lundrues,? u shpreh A.L.I. CEO i Technologies Daisuke Katano në ngjarjen në Fuji Speedëay Racing Course.

Mundësuar nga një motor me djegie të brendshme, Xturismo mbahet lart nga dy helikë kryesore, të cilat ndodhen aty ku rrotat do të ishin në një motoçikletë konvencionale.

Katër helika ndihmëse të vendosura në qoshet e mjetit ndërkohë sigurojnë stabilizim.

Një pengesë e dizajnit mund të rezultojë të jetë zhurma shurdhuese e motorit të Xturismo dhe gjashtë teheve të rotorit – me shikuesit janë pajisur me priza veshi për të mbrojtur dëgjimin e tyre përpara fluturimit./CNA.al

Lajmet e fundit nga