LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfarë fshihet pas rënies së rrjeteve sociale?/ Pasojat dhe dëmet financare

4 Tetor 2021, 23:15, Tech CNA
Çfarë fshihet pas rënies së rrjeteve sociale?/ Pasojat dhe

Më shumë se 7 orë tre aplikacionet kryesore të komunikimit ?Instagram?, ?Facebook? dhe ?Whatsapp? kanë qenë të bllokuara dhe jashtë funksionit.

Më në fund ato janë rikthyer në normalitet por dëmi i bërë është i pallogaritshëm.

Shkak ka qenë një problem në serverat e Facebook që shkaktoi një mungesë qasje dhe aksesi në këto rrjete sociale për disa orë, por mesa duket tashmë gjithçka është kthyer si më parë.

Mesohet se i vetmi aplikacion që ende vazhdon me disa probleme te voga është ?Whatsapp-i?, por është njoftuar se po punohet për ta zgjidhur.

Në një reagim zyrtarët e kompanisë kërkuan falje për këtë situatë dhe kanë sqaruar se do kenë kujdes mos ndodhin më këto situata, megjithatë nuk kanë dhënë një shpjegim të saktë dhe është krijuar një hamendësi se kjo në fakt nuk është diçka aksidentale.

Si duket bllokimi i këtyre aplikacioneve solli një humbje të madhe financiare për themeluesin e ?Facebook? Mark Zuckenberg i cili hummbi rreth 7 miliard dollarë në vetëm 7 orë./CNA.al

Lajmet e fundit nga