LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kujdes, të gjithë mund të biem pre/ Kriminelët kibernetikë po vjedhin para duke përdorur WhatsApp

24 Shtator 2021, 11:24, Tech CNA
Kujdes, të gjithë mund të biem pre/ Kriminelët

Përdoruesit e WHATSAPP po paralajmërohen për një mashtrim nga i cili mund të bien pre.

Së fundmi janë shfaqur disa kriminelët të vjedhin para prej tyre.

Mashtrimi i WhatsApp përfshin kriminelët në internet që paraqiten si miq ose familje për t’ju bindur që t’u jepni para.

Mashtrimi përfshin një kriminel kibernetik që pretendon të jetë dikush që njihni

Ka qënë ?Instituti i Standardeve të Chartered Trading? (CTSI) ka paralajmëruar njerëzit për mashtrimin.

Edhe shembulli i mashtrimit është dhënë nga CTSI në një deklaratë në faqen e saj të internetit.

Një krimineli i tillë ka marrë numrin e një nëne të quajtur Alison. Ajo  mori një mesazh në platformën e mesazheve të njohura ËhatsApp:” Përshëndetje nënë, kam thyer telefonin(emoji e trishtuar) ky është numri im i ri. ”

Alison iu përgjigj mesazhit dhe pyeti nëse ishte djali i saj, Will, të cilit mashtruesi iu përgjigj në mënyrë pozitive.

Të nesërmen,” djali “i Alison i dërgoi mesazh duke i kërkuar 2,600 paund me pretekstin se i duheshin me patjetër. Alison si fillim nuk dyshoi për mësazhin.

Me tej, CTSI vazhdoi të shpjegojë se si Alison u përpoq të thërriste numrin që ajo mendonte se i përkiste djalit të saj, por vazhdonte të merrte arsyetime pse ‘ai’ nuk mund të përgjigjej.

Mashtruesi i bëri presion Alison -it që të paguante shpejt, kështu që ajo u përpoq të dërgonte para në detajet e bankës së mashtruesit.

Për fat të mirë, ajo harroi të klikojë në konfirmimin e pagesës përfundimtare dhe paratë nuk u dërguan.

Ajo më vonë zbuloi se ishte një mashtrim pasi krimineli kibernetik filloi të kërkonte prova se paratë ishin dërguar.

Zyrtarja kryesore e CTSI, Katherine Hart, tha: “Kjo nuk është hera e parë që kam parë këtë lloj mesazhi, i cili është shumë mashtrues. Mashtruesit janë ekspertë në shfrytëzimin e cenueshmërisë emocionale të publikut?

I vetmi paralajmërim që mund të japim është: ?Kur merrni një mesazh të tillë, jini gjithmonë të dyshimtë dhe dyfish kur përfshihen paratë?./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga