LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Google bllokon përkohësisht llogaritë e qeverisë afgane

4 Shtator 2021, 20:38, Tech CNA
Google bllokon përkohësisht llogaritë e qeverisë afgane

Google ka mbyllur përkohësisht një numër të pacaktuar të llogarive të postës elektronike të qeverisë afgane.Talebanët po kërkojnë të dhëna nga ish-qeveria dhe partnerët e tyre, raporton reuters.

Në një deklaratë të premten, kompania e Google ?Alphabet? nuk konfirmoi që llogaritë e qeverisë afgane ishin mbyllur. Ata raportuan se kompania po monitoron situatën në Afganistan dhe ?po ndërmerr veprime të përkohshme për të siguruar llogaritë përkatëse?. Një ish-zyrtar i qeverisë i tha reuters se talebanët donin të merrnin email nga ish-zyrtarë.

Në fund të muajit të kaluar, punonjësi tha se talebanët i kërkuan atij të ruante të dhënat e ministrisë për të cilën ai punoi. ?Nëse e bëj këtë, ata do të kenë qasje në të dhënat dhe komunikimet zyrtare të kreut të mëparshëm të ministrisë?, tha punonjësi.

Të dhënat e disponueshme për publikun tregojnë se rreth njëzet organe shtetërore afgane përdorën shërbimet e-mail zyrtare të Google, duke përfshirë ministritë e financave, industrisë, arsimit të lartë dhe minierave. Google përdori gjithashtu zyrën afgane të Protokollit Presidencial, si dhe disa organe të qeverisjes vendore.

Bazat e të dhënave dhe e-mailet mund të japin informacion mbi ish-punonjësit e qeverisë, ish-ministrat, aleatët fisnorë dhe partnerët e huaj.

Disa agjenci qeveritare afgane, përfshirë ministrinë e jashtme dhe presidencën, kanë përdorur gjithashtu shërbimet e Microsoft. Por është e paqartë se çfarë hapash po ndërmerr firma e softuerit për të parandaluar që të dhënat të bien në duart e talebanëve. Microsoft nuk pranoi të komentojë mbi rastin./ CNA.al

Lajmet e fundit nga