LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Apple Watch 7/ Çfarë duhet të dini për orën super inteligjente

25 Gusht 2021, 13:07, Tech CNA
Apple Watch 7/ Çfarë duhet të dini për orën super

Seria Apple Watch 7 është ora e ardhshme inteligjente e Apple, të paktën kështu thuhet sipas zërave që qarkullojnë në mediat e huaja.

Apple nuk e ka konfirmuar zyrtarisht, por duket se është e sigurt që shumë shpejt do të kemi një të tillë në treg.

Në fakt, ne kemi parë tashmë një version të ri të ëatchOS, me të cilin do të prezantohet  ora inteligjente e ardhshme.

Apple i përmbahet një modeli të dukshëm ashtu si iPHone prezanton çdo vit versionet e tij. Dhe me të vijnë modele të reja të Apple Watch gjithashtu.

Ngjarja e madhe e nisjes zhvillohet gjithmonë në shtator dhe zakonisht bie në fillim të muajit , të martën ose të mërkurën.

Këtë vit, pritet që Apple të zbulojë iPhone 13 të martën, 14 shtator ose të mërkurën, 15 shtator.

Para-porositë me siguri do të bëhen të disponueshme të Premten, 17 Shtator.

Dhe data aktuale e lëshimit ka shumë të ngjarë të bjerë të Premten, 24 Shtator. Si fillim, do të funksionojë në softuerin e ri watchOS 7.

Kjo përfshin fotografi të stilit Portret në ekranin e orës suaj, qasje në kamerat inteligjente të sigurisë në shtëpi, një çelës virtual të makinës, një aplikacion të ridizajnuar të Muzikës, një aplikacion Mindfulness.

Me siguri do të shohim Apple Watch të ri të përditësuar me një procesor më të shpejtë gjithashtu.

Por veçoritë e reja të bazuara në përditësimet e harduerit janë ende të paqarta.

Sipas  The Telegraph , prodhuesi i iPhone është klienti më i madh i firmës britanike Rockley Photonics, e cila po zhvillon sensorë “Doctor on a wrist”.

Këta sensorë rrezatojnë dritë infra të kuqe përmes lëkurës për të lexuar parametrat e shëndetit të lidhur me gjakun, përfshirë përmbajtjen e sheqerit dhe alkoolit.

Aktualisht, mënyra e vetme për të marrë me saktësi këto matje është përmes mostrave të gjakut.

Së bashku me Apple Watch, teknologjia mund t’i lejojë përdoruesit të gjurmojnë se sa të dëmtuar janë në kohë reale.

Sensorët ekzistues në pajisjet e veshshme të Apple përdorin infra të kuqe për të matur rrahjet e zemrës dhe nivelet e oksigjenit në gjak përmes kyçit të dorës.

Rockley ka thënë më parë se teknologjia e gjeneratës së ardhshme mund të hyjë në orët inteligjente që në vitin 2022.

Kjo do të përputhej me lëshimin e Apple Watch Series 8, i cili është planifikuar të dalë verën e ardhshme. Përveç sheqerit në gjak dhe alkoolit, sensorët Rockley mund të bëjnë matjen e presionit të gjakut, sipas kompanisë.

E kombinuar me këshillën e një profesionisti mjekësor, mbajtja e gjurmëve të presionit të gjakut mund të ndihmojë përdoruesit të dallojnë shenjat e hershme të sëmundjeve të zemrës.

Leximet e rregullta të glukozës në gjak, nga ana tjetër, mund të ndihmojnë në diagnostikimin e diabetit. Apple nuk ka konfirmuar se synon të përfshijë teknologjinë e Rockley në gamën e saj të orëve të mençura.

Rockley, e cila ka zyra në Oksford, Cardiff dhe Silicon Valley, po përgatitet të bëhet një kompani e tregtuar publikisht.

Kompania e quajti Apple klientin e saj më të madh në listimin e dokumenteve të paraqitura në Nju Jork.

Apple Watch 6 – i lansuar vitin e kaluar  mund të lexojë nivelet e oksigjenit në gjak dhe të kontrollojë ritmin tuaj të zemrës.

Oret inteligjente të fundit nga Samsung, Galaxy Watch3 dhe Galaxy Watch Active2, mund të monitorojnë presionin e gjakut./ CNA.al

Lajmet e fundit nga