LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Karikimi i baterisë së iPhone-it tuaj jo në mënyrën e duhur/ Gabimi që mund ta “shkatërrojë” atë

6 Gusht 2021, 14:20, Tech CNA
Karikimi i baterisë së iPhone-it tuaj jo në mënyrën e

Ju mund të dëmtoni pa dashur baterinë e iPhone-it tuaj duke përdorur cilësimet e gabuara.

Është e rëndësishme të kontrolloni nëse jeni duke e mbajtur iPhone tuaj në gjendje të mirë, ndryshe gabimi mund të jetë shumë i kushtueshëm.

Gjithçka është e lidhur me atë se si bateritë degradojnë me kalimin e kohës.

Jetëgjatësia e një baterie lidhet me moshën e saj kimike, e cila është më shumë se sa gjatësia e kohës që kur është krijuar bateria.

Mosha kimike e një baterie vjen nga një kombinim kompleks i disa faktorëve, duke përfshirë historinë e temperaturës dhe modelin e karikimit.

Të gjitha bateritë e rimbushshme janë komponentë harxhues që bëhen më pak efektive ndërsa plaken kimikisht.

Ndërsa bateritë litium-jon plaken kimikisht, sasia e ngarkesës që ato mund të mbajnë zvogëlohet, duke rezultuar në jetëgjatësi të zvogëluar të baterisë dhe ulje të performancës së pikut.

Në këtë rast duhet të përdorni Karikimin e Optimizuar të Baterisë, në një përpjekje për të zgjatur jetëgjatësinë e iPhone tuaj.

Ju mund të kufizoni konsumimin e baterisë tuaj duke zvogëluar kohën që iPhone juaj shpenzon për tu ngarkuar.

Kjo do të thotë që bateria juaj do të zgjasë më shumë.

Pra, kur ?Karikimi i Optimizuar i Baterisë? është aktiv, iPhone juaj do të vonojë karikimin mbi 80% – por vetëm në situata të veçanta.

Për shembull, nëse do të karikoni telefonin tuaj në orën 23 dhe zgjoheni në 6 të mëngjesit, iPhone juaj do ta dijë dhe do ta kuptojë këtë.

Pra, do të ngarkojë pajisjen deri në 80% dhe më pas do ta mbajë atë pak para se ta hiqni normalisht nga priza.

IPhone pastaj do të karikohet deri në 100% në kohën kur zakonisht shkëputeni.

Gjithashtu do të aktivizohet vetëm kur jeni në një vend të rregullt, si në shtëpi ose në punë.

Kur funksioni funksionon, do të shihni një njoftim që ju tregon kur bateria është planifikuar të përfundojë karikimin./ CNA.al

Lajmet e fundit nga