LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tim Cook shet shumicën e aksioneve për 750 milionë dollarë

27 Gusht 2021, 14:27, Tech CNA
Tim Cook shet shumicën e aksioneve për 750 milionë dollarë

Shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook ka marrë më shumë se pesë milionë aksione në gjigantin e teknologjisë, pasi ai shënon dhjetë vjet në punë.

Një kompani që depozitoi në Komisionin e Sigurimeve dhe Shkëmbimit të SHBA (SEC), tregon se ai shiti shumicën e aksioneve për më shumë se 750 milionë dollarë.

Është pjesë e një marrëveshjeje që ai arriti kur mori drejtimin nga bashkëthemeluesi Steve Jobs.

Çmimi varej nga sa mirë performuan aksionet e Apple në krahasim me firmat e tjera në indeksin e aksioneve S&P 500, sipas bbc.

Sipas paraqitjes së Apple në SEC, Cook kishte të drejtë për çmimin pasi aksionet e kompanisë ishin rritur me 191.83 për qind gjatë tre viteve të fundit.

Ai gjithashtu vuri në dukje se çmimi i aksioneve të Apple është rritur 1,200 për qind që kur ai u bë shef ekzekutiv më 24 gusht të vitit 2011.

Kompania që qëndron pas iPhone, iPad dhe MacBook tani ka një vlerësim të tregut prej gati 2.5 trilionë dollarë.

Vitin e kaluar, Cook u pajtua me një paketë të re pagese që shkon deri në fund të vitit 2026.

Një depozitim i SEC tregoi gjithashtu se në fillim të kësaj jave Cook dhuroi aksione të Apple me vlerë gati 10 milion dollarë për bamirësi, pa emëruar marrësin.

Në vitin 2015, Cook tha se do të jepte të gjithë pasurinë para se të vdiste, dhe dihet se ka dhuruar dhjetëra miliona dollarë për bamirësi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga