LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

FOTOT-Candela, varka elektrike që po “mahnit” njerëzit

28 Gusht 2021, 16:28, Tech CNA
FOTOT-Candela, varka elektrike që po “mahnit” njerëzit

Vetëm disa muaj pasi prezantoi hidrofilën e parë elektrike në botë, të fuqizuar me AI, ndërtuesi suedez i anijeve Candela, varkë elektrike më të madhe të prodhuar ndonjëherë.

Varka kushton rreth 339,000 dollar dhe mund të kalojë mbi 56 kilometra para se të ketë nevojë për karikim, diapazoni më i gjatë i çdo varkë elektrike të prodhuar ndonjëherë.

Në Korrik të vitit 2021, pati një numër të kufizuar të prodhimit të saj, por Candela C-7 i tejkaloi të gjitha pritshmëritë, sipas Eletrek.

Tanimë kompania ka krijuar një pasardhës që është më i lehtë për t’u prodhuar, C-8. Kjo është një rritje e madhe në çmim nga 240,000 dollarë për C-7, por modeli i ri përdor më pak energji dhe është shumë më i gjerë se C-7.

Brenda saj ka një kabinë që merr rreth tetë persona, shtretër, dush dhe tualet detar. C-8 ka për qëllim prodhimin masiv, tha Hasselskog, pa sakrifikuar teknologjinë, komoditetin apo efikasitetin.

Ka një majë të fortë opsionale, plus një sistem tingulli premium dhe një ekran me prekje me rezolucion të lartë 15.4 inç për navigim dhe kontrolle. C-7 kishte një rreze prej 50 milje detare (57 milje) para se bateria e tij 40 kw/h të kishte nevojë për rimbushje, për të cilën Candela thotë se është tashmë tre herë më e madhe se sfera e anijeve të tjera elektrike në treg.

Sidoqoftë, C-8 shkon përtej këtij kufiri, tha kompania, falë një pakete më të madhe baterie 44-kw/h, një versioni të përmirësuar të sistemit të hidrofoiling (i cili e lejon atë të rrëshqasë mbi ujë) dhe një makinë elektrike me efikasitet energjetik C-POD njësi me një motor 55-kw në zemër./ CNA.al

Lajmet e fundit nga