LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përdoruesit e video-lojërave nuk do të mund të qëndrojnë më shumë se 1 orë në internet

30 Gusht 2021, 14:44, Tech CNA
Përdoruesit e video-lojërave nuk do të mund të

Lojtarët online nën moshën 18 vjeç do të lejohen të luajnë vetëm për një orë të premteve, fundjavave dhe gjatë ditëve të festave, sipas rregullatorit kinez të videolojërave.

Administrata Kombëtare e Shtypit dhe Publikimit tha për agjencinë shtetërore të lajmeve ?Xinhua? se lojërat do të lejoheshin vetëm nga ora 20:00 deri në 21:00.

Ai gjithashtu udhëzoi kompanitë e lojërave për të parandaluar fëmijët që luajnë jashtë këtyre rregullave.

Në fillim të këtij muaji një media shtetërore i quajti lojërat online “opium shpirtëror”.

Inspektimet e kompanive të lojërave në internet gjithashtu do të rriten, për të kontrolluar nëse afatet kohore po zbatohen, tha rregullatori.

Rregullat e mëparshme e kishin kufizuar lojën online të fëmijëve në 90 minuta në ditë, duke u rritur në tre orë gjatë pushimeve.

Masa pasqyron një shqetësim të gjatë për ndikimin e lojërave të tepërta tek të rinjtë.

Një muaj para kufizimeve të fundit, një artikull i publikuar nga? Economy Daily? pretendonte se shumë adoleshentë ishin bërë të varur nga lojërat online dhe po ndikonte negativisht tek ata.

Artikulli nxiti rënie të konsiderueshme të vlerës së aksioneve në disa nga firmat më të mëdha të lojërave online në Kinë.

Në korrik, gjiganti kinez i lojërave Tencent njoftoi se po bënte njohjen e fytyrës për të ndaluar fëmijët të luanin midis orës 22:00 dhe 08:00.

Ky veprim pasoi frikën se fëmijët po përdornin letërnjoftimet e të rriturve për të anashkaluar rregullat./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga