LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Njihuni me Ibuk/ Roboti me pamje fëmije që po adoptohet masivisht në Japoni

27 Shtator 2021, 09:13, Tech CNA

Shkencëtarët në Japoni kanë krijuar një robot android me pamjen e një fëmije 10 vjeçar.

I quajtur Ibuki, roboti nuk ka një trup normal por lëviz nëpermjet dy rrotave dhe mund të përdorë muskujt e tij të butë dhe të gomës për të tërhequr shprehjet e fytyrës dhe të bëjë me sy si një fëmijë i vërtetë.

Ibuki është krijuar për të siguruar shoqëri me atë që e adopton, me pak fjalë shoqëri më prindër njerëzorë duke i mbajtur dorën, duke qeshur dhe duke u përfshirë në biseda me ta.

Projekti u krijua nga inxhinieri i njohur Profesor Hiroshi Ishiguro së bashku me kolegët në ?Universitetin e Osakës?.

Ai dhe ekipi i tij i inxhinierëve kanë publikuar një punim kërkimor mbi ndërtimin në korrik në revistën ?Robotica?.

Duke folur për ?The Sun?, autori kryesor në gazetën ?Yoshihiro Nakata? përshkroi se si lëvizjet e androidit ishin krijuar për t’i dhënë asaj një ecje realiste.

Ibuki nuk është vetëm një android autonom që mund të lëvizë mbi rrota, por është projektuar gjithashtu për të lëvizur në mënyrë shumë realiste”, tha ai.

Ibuki u zhvillua me ndihmën e Projektit ?JST ERATO Ishiguro?, i cili synon të kultivojë komunikimin natyror midis njerëzve dhe robotëve. Puna filloi në projekt në 2019 dhe prototipi i parë i punës kushtoi mbi 200,000 dollarë për tu zhvilluar.

Kjo u bë titulli kryesor, dhe inxhinierët që atëherë kanë shtuar sensorë shtesë që e ndihmojnë atë të njohë mjedisin e tij. Truri i robotit i jep atij “vizion” që me sa duket mund të skanojë fytyrat dhe të njohë objektet në rrethinën e tij. Për ta bërë atë më realist, inxhinierët japonezë madje i dhanë lëvizje “të pavullnetshme” të tilla si vezullimi i syrit. Ibuki është madje i aftë të tërheqë shprehjet e fytyrës gjatë bisedave, duke përfshirë lumturinë, befasinë, frikën dhe përbuzjen. Hapi tjetër përfshin bërjen e robotit të lëvizë më realisht me qëllimin përfundimtar të zhvillimit të robotëve që flasin që mund të punojnë së bashku me njerëzit.

Ne aktualisht jemi duke punuar në përmirësimin e mekanizmit të lëvizshmërisë dhe sistemi i kontrollit të androidit, “tha Nakata për The Sun.

Japonia dhe kombet e tjera të zhvilluara aktualisht janë në mes të një epidemie vetmie mes popullsisë së tyre të plakur, për këtë arsye ky robot me pamje fëmije po kerkohet shumë nga të moshuarit jo vetëm  në Japoni, shkruan CNA.al

Në Shtetet e Bashkuara, më shumë se një e katërta e njerëzve mbi 60 vjeç jetojnë vetëm, sipas një Anketimi Peë Research.Më shumë se 43 përqind e tyre raportuan se ndiheshin të vetmuar-edhe para pandemisë Covid-19.Janë propozuar një sërë zgjidhjesh, të tilla si shpërndarja e shokëve robotë dhe dhënia e fuqisë profesionistëve të kujdesit shëndetësor p ër të përshkruar aktivitetet shoqërore të njerëzve si kopshtari në komunitet ose seanca artistike në grup. Në shkurt, Japonia emëroi një “Ministër të Vetmisë” në një përpjekje për të zvogëluar vetminë dhe izolimin shoqëror midis banorëve të saj./CNA.al

Lajmet e fundit nga