LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Thuaj lamtumirë ekranëve të thyer të telefonit / Shkencëtarët krijojnë xhamin 5 herë më rezistent

30 Shtator 2021, 09:13, Tech CNA
Thuaj lamtumirë ekranëve të thyer të telefonit /

Thuaj lamtumirë ekraneve të thyer të telefonit! Shkencëtarët krijojnë GLASS të pathyeshëm që është pesë herë më rezistent ndaj thyerjeve sesa xhami standard.

Së fundmi është krijuar një lloj i ri xhami që është pesë herë më rezistent ndaj thyerjeve sesa xhami standard – dhe më në fund do kemi më pak shanse të thyejmë shpejt ekranin e telefonave.

Materiali i përbërë prej qelqi dhe akriliku, i cili ofron një kombinim të forcës, qëndrueshmërisë dhe transparencës, është projektuar nga studiuesit në Universitetin ?McGill? në Montreal, Kanada.

Xhami i cili është më i fortë është frymëzuar nga shtresa e brendshme e guaskave të quajtura ?nacre?, të njohura edhe si ?nënat? e perlave, e cila i ngjan një muri me tulla Lego të gërshetuara në mikroskale.

Edhe pse është qelq, materiali i ri ka një elasticitet që është më shumë si plastikë dhe nuk thyhet në ndikim, raportojnë studiuesit.

Nëse prodhohet në masë dhe sillet në treg, mund të përdoret për t’i dhënë fund telefonave inteligjentë të nivelit të lartë që shkatërrojnë nga një rënie e shkurtër në tokë.

Struktura e re, prodhon një forcë forcë të jashtëzakonshme, duke e bërë ekranin 3000 herë më të fortë.

Ndërsa teknikat si kalitja dhe petëzimi mund të ndihmojnë në përforcimin e xhamit standard në telefonat e sotëm, kjo sepse xhamat standartë janë të kushtueshëm dhe nuk funksionojnë më pasi sipërfaqja të jetë dëmtuar.

Deri tani ka pasur kompromise midis forcës së lartë, qëndrueshmërisë dhe transparencës,” tha profesori Ehrlicher.

?Materiali ynë i ri nuk është vetëm tre herë më i fortë se xhami normal, por edhe më shumë se pesë herë më rezistent ndaj thyerjeve.

Kjo risi në ekratën e celularëve do të na shërbejë të gjithëve./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga