LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

WhatsApp do të mbyllet përgjithmonë në miliona telefona brenda pak javësh

1 Tetor 2021, 14:54, Tech CNA
WhatsApp do të mbyllet përgjithmonë në miliona telefona

WhatsApp ka bërë paralajmërimin e fortë. Aplikacioni nuk do të punojë në miliona smartphone të vjetër. Afati i fundit për përditësim është data 1 Nëntor. Ap0likacioni nuk do të funksionojë në disa IPhone dhe telefona Android. Përdoruesit do të duhet të përditësojnë softuerin ose të blejnë një telefon të ri. Më shumë se 40 modele të ndryshme smartphone pritet të preken.

Kompanitë teknologjike ndalojnë rregullisht mbështetjen e pajisjeve të vjetra.Google e bëri këtë me telefonat e vjetër Android për Gmail, YouTube dhe Google Maps. Ndonjëherë kjo ndodh sepse thjesht nuk është me kosto efektive për të mbajtur aplikacionet duke punuar në versionet shumë të vjetra të iOS ose Android.

Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse vetëm një përqindje e vogël e përdoruesve po përdorin këto versione të vjetra të softuerit. Përdorimi i softuerit të vjetëruar mund të jetë gjithashtu një rrezik i madh sigurie – prandaj është e rëndësishme që të përditësoni ose azhurnoni nëse nuk mundeni./ CNA.al

Lajmet e fundit nga