LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rrjetet sociale në kaos/ Ekspertët tregojnë arsyen

18 Tetor 2021, 07:03, Tech CNA
Rrjetet sociale në kaos/ Ekspertët tregojnë arsyen

Facebook, Snapchat dhe WhatsApp kanë pësuar ndërprerje të herë pas hershme javët e fundit dhe kanë sjellë shumë shqetësime për përdoruesit.

Gjithsesi vargu i ndërprerjeve ka një shpjegim shumë më të thjeshtë.

Në një intervistë për The Sun, ekspertët dhe analistët thanë se ndërprerjet janë rezultat i firmave të teknologjisë që mbështeten në infrastrukturën e vjetëruar dhe nuk bëjnë përditësime në risitë që sjell teknologjia. Vargu i shkëputjeve të mediave sociale filloi në 4 tetor kur Facebook pësoi  një ndërprerje e madhe. Sikur të mos ishte e mjaftueshme, grupi i platformave të Facebook u rrëzua përsëri më 8 tetor.

Që nga ndërprerja e Facebook, Twitch u hakua më 6 tetor, ndërsa Snapchat u ndërpre  për disa orë të Mërkurën.

ITV Hub, Microsoft Teams, Reddit dhe ofruesit e shërbimeve mobile dhe të internetit BT dhe Three gjithashtu janë mbyllur javët e fundit.

Pasojat ishin të shumta. Miliarda njerëz mbështeten në shërbime si Facebook jo vetëm për jetën e tyre shoqërore, por edhe për bizneset e tyre.

Ndërprerja i kushtoi Facebook rreth 100 milion dollarë në shitjet e humbura të reklamave në internet.

Ndërprerjet çuan në pretendime në faqe si Tëitter dhe Reddit se interneti është “nën sulm“. Të tjerë thanë se çështjet treguan se webi siç e njohim është në “prag të kolapsit“.

Madje kishte sugjerime të rreme se Facebook mund të ketë mbyllur shërbimet e veta në mënyrë që të fshijë informacionin që rezikon qeverinë amerikane nga serverët e tij.

Një përdorues postoi në Twitter: “Interneti drejtohet nga një mori monopolesh të paaftë, dhe ndoshta, arsyeja pse kemi probleme të tilla është paaftësia”./CNA.al

Lajmet e fundit nga