LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pasi ndryshoi emrin e Facebook Zuckeberg vjen me një tjetër deklaratë “bombë”: Së shpejti njerzit do jetojnë në shtëpi virtuale

29 Tetor 2021, 09:13, Tech CNA
Pasi ndryshoi emrin e Facebook Zuckeberg vjen me një tjetër

Facebook është shprehur se po ndërton gjeneratën e ardhshme të internetit dhe se do të jemi në gjendje të jetojmë brenda tij së shpejt.

Zuckeberg është shprehur gjatë një prononcimi me disa gazetarë se “metaverse” e plotë është më pak se një dekadë larg – por ?shtëpitë? e saj do të krijohen së shpejti.

Gjigandi i teknologjisë Facebook ka derdhur miliarda dollarë në ndërtimin e “metaverse” tashmë – dhe së fundmi u zotua të punësojë 10,000 staf të tjerë për të punuar në projekt.

Ndër të tjera ai shtoi: ?Nuk synojmë që të rrisim kohën që shpenzohet para një ekrani, por që kjo kohë të jetë produktive dhe e përmirësuar?.

Duke folur me gazetarët eThe Sun, shefi i Facebook VR, Andrew Bosworth përshkroi vizionin e ri dhe të guximshëm të kompanisë.

?Metaverse është një grup hapësirash virtuale 3D ku mund të ndani përvoja direkte me njëri-tjetrin kur nuk mund të jeni bashkë,” shpjegoi Bosworth.

?Çfarë vjen pas internetit? Në vend që të shikoni në një ekran, ju duhet të jeni brenda tij”.

Facebook po shton gjithashtu Messenger me thirrje të tilla, në mënyrë që të mund të telefononi video call nga bota virtuale dhe do të duket sikur jeni përballe me personin.

Mësohet se së shpejti do të jemi në gjendje të përdorim aplikacione si Slack, Dropbox dhe Facebook si aplikacione të panelit 2D brenda kufjeve Oculus.

?Horizon Home? juaj do të ketë një mjedis personal dhe ju do të jeni në gjendje ta personalizoni këtë me logo, postera dhe dizajne.

Bosëorth tha se një ditë, metaversi do të mbështeste një ekonomi të tërë brenda tij.

Kjo do të përfshijë dizajnerë të brendshëm për shtëpinë tuaj dhe stilistë personalë për avatarët tuaj. Me pak fjalë së shpejti pritet të këmi një shtëpi viryuale e cila do të jetë shumë herë më e mire se ajo që kemi aktualisht./CNA.al

https://www.thesun.co.uk/tech/16564271/facebook-metaverse-virtual-house-home-oculus/

Lajmet e fundit nga