LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E ardhmja e “Metaverse”/ Zuckerberg bën publik planin e radhës

6 Nëntor 2021, 15:20, Tech CNA
E ardhmja e “Metaverse”/ Zuckerberg bën publik planin e

Sipas një raporti të ri, Meta po mendon të hapë dyqanet e veta me pakicë në një përpjekje për t’i bërë konsumatorët të kuptojnë se çfarë është në të vërtetë metaverse.

Ato do t’i lejonin CEO Mark Zuckerberg dhe Meta të shfaqnin më lehtë pajisjet e kompanisë, të tilla si syzet e saj inteligjente, kufjet e realitetit virtual Oculus (së shpejti do të riemërohen Meta) dhe pajisjet e thirrjeve video.

Dyqanet, të cilat u raportuan për herë të parë nga The New York Times, janë ende në fazën e kërkimit dhe nuk kanë ende një datë hapjeje.

Apple hapi dyqanin e saj të parë me pakicë në maj 2001 në Tysons, Virxhinia dhe Google në heshtje ka zgjeruar praninë e saj të shitjes me pakicë për të treguar mallrat e saj, si smartphone Pixel.

Ne nuk mund të konfirmojmë ndonjë plan për dyqane, por mund të konfirmojmë se Quest 2 është në kërkesë të lartë dhe është në dispozicion në shitësit tanë partnerë së bashku me produktet tona të tjera harduerike, Ray-Ban Stories dhe Portal,” tha një zëdhënës i Meta për DailyMail.com. nëpërmjet e-mail.

Muajin e kaluar, CEO Mark Zuckerberg zbuloi se Facebook do të ndryshojë emrin e tij në Meta (duke iu referuar metaverses), pasi kompania po kalon në fokusimin në një mjedis ku përdoruesit punojnë dhe luajnë në një botë virtuale.

Përpjekja për t’i shpëtuar realitetit nuk mund të vinte në një kohë më të mirë për markën e luftuar, e cila do të ruajë emrin e Facebook, por Facebook Inc. – kompania mëmë që zotëron gjithashtu Instagram dhe ËhatsApp – tani do të kalojë nën titullin e ri Meta.

Ajo do të fillojë tregtimin nën simbolin MVRS më 1 dhjetor.

Ndryshimi i emrit të kompanisë përfshin një logo të re që përshkruan një simbol blu të pafundësisë dhe i referohet ‘metaverse’, fokusi i saj i ri për t’u zgjeruar përtej aplikacioneve të saj të mediave sociale.

Termi ‘metaverse’ mund t’i referohet hapësirave dixhitale, të cilat bëhen më të gjalla nga përdorimi i realitetit virtual ose realitetit të shtuar.

?Misioni ynë mbetet i njëjtë, ka të bëjë ende me bashkimin e njerëzve?, tha Zuckerberg në konferencën e Facebook Connect të kompanisë, duke shtuar, ?Tani kemi një Yll të ri të Veriut për të ndihmuar në sjelljen e metaverses në jetë?.

Ai shtoi se fjala do të thotë ‘përtej’ në greqisht dhe simbolizon se ka ‘gjithmonë më shumë për të ndërtuar’ dhe ‘gjithmonë një kapitull tjetër në histori.’

“Unë besoj se metaverse është kapitulli tjetër i internetit dhe është gjithashtu kapitulli tjetër i kompanisë sonë,” tha ai, duke shtuar, “Ndërsa shumica e kompanive etch fokusohen në mënyrën se si njerëzit mund të lidhen me teknologjinë, ne fokusohemi në ndërtimin e teknologjisë në mënyrë që njerëzit të mund të lidhen me njëri-tjetrin.

Zuckerberg ka sugjeruar më parë metaverse të jetë e ardhmja e kompanisë dhe ka folur për metaverse që nga korriku.

“Dhe shpresoj se nëse e bëjmë këtë mirë, mendoj se gjatë pesë viteve të ardhshme ose më shumë, në këtë kapitull të ardhshëm të kompanisë sonë, mendoj se do të kalojmë efektivisht nga njerëzit që na shohin kryesisht si një kompani e mediave sociale në një metaverse. kompania?, tha Zuckerberg në një intervistë në korrik për The Verge./CNA.al

Lajmet e fundit nga