LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sondazhi në Twitter/ Përdoruesit thirrje Elon Musk: Shit 10% të aksioneve në Tesla

8 Nëntor 2021, 12:14, Tech CNA
Sondazhi në Twitter/ Përdoruesit thirrje Elon Musk: Shit 10% të

Votuesit në një sondazh në Twitter i kanë kërkuar Elon Musk të shesë 10% të aksioneve të tij në Tesla për të paguar taksat.

Më shumë se 3.5 milionë përdorues të Twitter votuan në sondazhin, të nisur nga Musk të shtunën, me gati 58% që votuan në favor të shitjes së aksioneve. Votimi mund ta bëjë atë të disponojë gati 21 miliardë dollarë (16 miliardë £) aksione në prodhuesin e makinave elektrike.

Ai ka premtuar se do t’i përmbahet rezultatit, në përgjigje të një “takse të miliarderëve” të propozuar nga demokratët amerikanë. Por Musk, një nga njerëzit më të pasur në botë, ende nuk ka komentuar publikisht mbi vendimin, ose se si dhe kur do të shiste aksionet e tij.

Nëse ai vazhdon me shitjen, kjo mund t’i lërë atij një faturë të madhe tatimore.Kur asgjësojnë zotërimet e mëdha të aksioneve, disa drejtorë ekzekutivë përdorin të ashtuquajturat programe shitjesh “të verbëra”, duke e përhapur shitjen në një periudhë të gjatë kohore për të shmangur akuzat për tregtim të brendshëm.

Në një postim të mëparshëm në Twitter të shtunën, Musk tha se ai nuk mori rroga ose shpërblime nga asnjë prej kompanive të tij – që do të thotë se ai nuk ka të ardhura për të paguar tatimin mbi të ardhurat.

Por ai ka bërë miliarda dollarë përmes një pakete kompensimi, e cila i jep atij fuqi për të ushtruar sasi të mëdha opsionesh në aksione kur kompania përmbush objektivat e performancës dhe aksionet e saj arrijnë çmime të caktuara.

Musk ka një opsion, i cili skadon në gusht të vitit të ardhshëm, për të blerë 22.86 milionë aksione Tesla me 6.24 dollarë secila – një pjesë e çmimit të mbylljes së aksionit të Tesla të premten prej 1,222 dollarësh.Sipas planeve të propozuara nga Partia Demokratike në Senat, miliarderët mund të tatohen për “fitimet e parealizuara” kur çmimi i aksioneve të tyre rritet – edhe nëse ata nuk shesin asnjë nga aksionet e tyre.

Mendohet se tatimi i propozuar mbi fitimet kapitale, pavarësisht nëse asetet janë shitur apo jo, mund të godasë rreth 700 miliarderë në SHBA. Kritikët kanë theksuar se vlera e aseteve nuk rritet gjithmonë. Musk është një nga drejtuesit më të njohur të biznesit në Tëitter, me afro 63 milionë ndjekës.

Ai përdor rregullisht platformën për të ndarë përditësime nga kompanitë që zotëron – duke përfshirë SpaceX dhe Neuralink. Ai është gjithashtu i njohur për ndarjen e memeve, duke shtuar popullaritetin e tij në mesin e fansave.Por disa postime kanë shkaktuar polemika.

Në fillim të këtij viti ai postoi në Twitter në përgjigje të një pretendimi të bërë nga kreu i Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së (ËFP), se vetëm 2% e pasurisë së Musk mund të ndihmojë në zgjidhjen e urisë në botë.

Në tetor, Musk tha se do të shiste 6 miliardë dollarë në aksionet e Tesla-s dhe do t’i dhuronte ato në WFP, me kusht që të përshkruante “saktësisht se si 6 miliardë dollarë do të zgjidhin urinë në botë”./ CNA.al

Marrë nga BBC

Lajmet e fundit nga