LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shtëpi dhe makinë në të njëjtën kohë/ Hyundai prezanton “SEVEN Concept”

21 Nëntor 2021, 13:30, Tech CNA
Shtëpi dhe makinë në të njëjtën kohë/ Hyundai

Hyundai ka krijuar një automjet të ri i cili ngjan më shumë me një dhomë ndenjeje. Prodhuesi korean i makinave e quan SEVEN Concept, prototipin e tij elektrik SUV, një ‘hapësirë ??jetese inovative mbi rrota’.

Ky automjet u prezantua në panairin e makinave AutoMobility 2021 në Los Anxhelos.

Automjeti ka dyer autobusit pa shtylla në anën e pasagjerit që hapen automatikisht gjerësisht për të lejuar hyrjen dhe daljen e lehtë. Brenda, pasagjerët mund të ulen në karriget e rrotullimit të rri kot ose të zbresin në një banket .

Ai gjithashtu ka një mini frigorifer dhe një monitor gjigant në brendësi të çatisë së diellit, SEVEN është projektuar me një mentalitet pas pandemisë: Sipas Hyundai, ‘salla e tij e përsosur higjienike’ është bërë nga bambu, suva minerale dhe pëlhura antibakteriale të destinuara për të ‘siguruar që të gjitha sipërfaqet … të mbeten të pastra në çdo kohë’.

 Ka gjithashtu ndarje dezinfektuese nën stol dhe, pasi udhëtarët largohen, pjesa e brendshme lahet me dritë ultravjollcë-C, e cila mund të çaktivizojë viruset.

SEVEN “shkon shumë përtej idesë për të të transportuar dhe riimagjinon kohën dhe hapësirën në të cilën udhëtoni”, sipas publikimit. “Gëzojeni kohën e lirë, punën dhe komunikoni me të tjerët në mënyrë fleksibël dhe të rehatshme – ashtu si do të bënit në hapësirën tuaj të jetesës në shtëpi.”

Sangyup Lee, kreu i Hyundai Global Design, tha në një deklaratë se brendësia e SEVEN “kujdeset për pasagjerët si një hapësirë ??jetese familjare”.

Një panel me drita pikselësh madje ju përshëndet me një sekuencë ‘drite mirëseardhjeje’ kur ndizni motorin. Ekrani i çatisë Vision i SEVEN Concept ka një ekran OLED panoramik që mund të transmetojë përmbajtjen tuaj të preferuar ose të sigurojë një atmosferë qetësuese në sfond.

Dyshemeja e sheshtë e kornizës shtrihet në rreshtin e tretë, duke lejuar rregullime të lëngshme të ndenjëseve. Një Universal Island dhe Smart Hub, një tastierë e lëvizshme me një ekran 27 inç, mund ta kthejnë makinën në një hapësirë ??pune ose qendër argëtimi të largët.

Sistemi i qarkullimit të ajrit të makinës merr hua nga avionët e pasagjerëve: Ventilimet në shinat e çatisë lejojnë që ajri të kalojë nga maja e automjetit në dysheme dhe të dalë nga një kanal i jashtëm pas rrotave të pasme.

Nëse vërtet dëshironi të vozitni SEVEN, ekziston një komandim i ngjashëm me levë që hiqet kur nuk përdoret. (Një dizajn i ngjashëm u shfaq në Prophecy, makinë konceptuale e Hyundai 2020.)

Prodhuesi i makinave lançoi linjën e tij të automjeteve elektrike Ioniq këtë vit me crossoverin kompakt Ioniq 5, dhe sedani i mesëm Ioniq 6 pritet në vitin 2022. (Sedanët marrin numra çift, ndërsa numrat tekë rezervohen për automjetet sportive.)/CNA.al

Lajmet e fundit nga