LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Vijon ende puna për makinën 'Apple'/ Ja kur pritet të dalë në treg

16 Nëntor 2021, 13:17, Tech CNA
Vijon ende puna për makinën 'Apple'/ Ja kur pritet

‘Apple’ thuhet se ka punësuar një ish-ekspert të softuerit Tesla – një tregues i fortë se puna është ende duke përparuar në Apple Car e saj të shumëpritur.

Firma Cupertino ka punësuar Christopher Moore, një ish-drejtor i softuerit të Tesla Autopilot, i cili dyshohet se kishte një mosmarrëveshje me shefin e Tesla, Elon Musk, sipas Bloomberg.

Moore po i raporton Stuart Boëers, një tjetër ish-ekzekutiv i Tesla-s, i cili iu bashkua Apple vitin e kaluar, thotë raporti, duke cituar të brendshëm “me njohuri për këtë çështje”.

 Dihet pak për projektin Apple, i cili është i koduar me emrin Project Titan, megjithëse raportet e mëparshme sugjeronin se produkti mund të dalë në treg deri në vitin 2024.

Apple Car mund të vijë në formën e një automjeti fizik apo edhe të një sistemi softuerik vetë-drejtues i ofruar përmes një prodhuesi tradicional të makinave, si iOS për makinat.

MailOnline ka kontaktuar Apple për koment në lidhje me punësimin e fundit.

?Lëvizja sugjeron që Apple po ecën përpara me përpjekjet për të zhvilluar teknologjinë e vetëdrejtimit, një garë me aksione të larta me prodhuesit e automjeteve si Tesla?, thotë Bloomberg në raportin e tij.

“Moore po i bashkohet një divizioni të njohur për fshehtësinë e tij – Apple kurrë nuk i ka paraqitur publikisht planet e veta të veturave – dhe qarkullimin e shpeshtë.”

Në Tesla, Moore la të kuptohej se Musk kishte mbivlerësuar aftësitë e Autopilotit, grupi i funksioneve të avancuara të sistemit të ndihmës së shoferit të Tesla-s, tha Bloomberg.

Moore tha se pretendimi i Musk se automjetet Tesla do të jenë të afta për ngasje plotësisht autonome deri në fund të vitit 2021 nuk ‘përputhen me realitetin inxhinierik’, dyshohet se zbulojnë bisedat me Departamentin e Automjeteve në Kaliforni.

Që nga e marta pasdite, faqja e Moore në LinkedIn e ka ende atë duke punuar për Tesla-n si drejtor i softuerit Autopilot, duke sugjeruar se emërimi është shumë i fundit.

Kreu i përpjekjeve të Apple Car, Doug Field, iu bashkua Fordit në shtator. Në Apple, Field ishte ‘zëvendës president i Projekteve Speciale’ – një ekip që harton prototipe dhe përfundimisht lançon produkte të gjeneratës së ardhshme për Apple.

Apple Car është padyshim një nga ‘projektet speciale’ të saj, pas kompjuterëve Mac, iPhone, iPad dhe Apple Ëatch.

Apple ka punuar në Projektin Titan që nga viti 2014, kështu që Apple Car do të ketë përfaqësuar punën e të paktën një dekade nëse dhe kur produkti të realizohet./CNA.al

Lajmet e fundit nga