LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Brenda një sekondi mund të shkarkohen 80 filma/ Vendoset rekordi për internetin më të shpejtë në botë

15 Nëntor 2021, 21:42, Tech CNA
Brenda një sekondi mund të shkarkohen 80 filma/ Vendoset rekordi

Rekordi për intenetin më të shpejtë në botë është vendosur në Japoni, pasi inxhinierët japonezë kanë mundësuar internet aq të shpejtë sa mund të shkarkoni 80 mijë filma në një seksondë.

Rekordi i ri është 319 terabit për sekondë Tb/s. Ky është dyfishi i rekordit të mëparshëm botëror për internetin më të shpejt dhe rreth 7.6 milionë herë më shpejt se shpejtësia mesatare e internetit në shtëpi në SHBA  42 megabit për sekondë.

Kabllot me fibër optike: Lloje të ndryshme lidhjesh interneti transmetojnë të dhëna mbi lloje të ndryshme harduerësh. Lidhjet e vjetra dial-up, për shembull, mbështeteshin në telat e telefonit, ndërsa lloji më i shpejtë i internetit i disponueshëm sot, fibra, përdor kabllot me fibra optike

Këto kabllo transmetojnë të dhëna duke përdorur impulse drite, të cilat udhëtojnë përgjatë fibrave të holla optike me bërthama qelqi ose plastike./CNA.al

Lajmet e fundit nga