LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

WhatsApp paralajmëron përdoruesit/ Kujdes nga mesazhet që merrni në telefonin tuaj, mund të hakoheni në moment

11 Nëntor 2021, 12:46, Tech CNA
WhatsApp paralajmëron përdoruesit/ Kujdes nga mesazhet që merrni

Rreth 59 % e njerëzve kanë marrë mesazhe në WhatsApp nga hakera.  WhatsApp ka paralajmëruar përdoruesit të kenë kujdes nga mesazhe të tilla pasi mund të bëhen pre e hakerave që mun dtë vjedhin paratë e tyre.

WhatsApp tani është në partneritet me Standardet Kombëtare të Tregtisë për të paralajmëruar përdoruesit për këtë lloj mashtrimi.

Një mashtrim si ky përfshin kriminelët kibernetikë që hakojnë llogarinë e dikujt që njihni.

Më pas ata do t’ju dërgojnë mesazhe juve ose disa personave në listën e kontakteve të miqve tuaj, duke shpresuar se dikush do të përgjigjet.

Ata madje mund të lexojnë mesazhet e mëparshme në mënyrë që mësojnë mënyrën e duhur për të folur me ju pa ngritur dyshime.

Pasi të ketë arritiur të futet në mesazhet tuaja dhe të mësojë më shumë për problemet, ata mund të përdorin çdo lloj justifikimi për t?iu bërë ju të jepni para.

Nëse ju kërkojnë para në këtë mënyrë, ndaloni dhe provoni t’i telefononi mikut .Ata mund të thonë se nuk mund të flasin me ju për momentin, por u thoni atyre se nuk mund të dërgoni para derisa të konfirmoni se janë në të vërtetë ata.

Mashtruesi mund të përpiqet të lëshojë një ndjenjë urgjence ose të përpiqet t’ju pengojë.Megjithatë, është e rëndësishme të ruani qetësinë dhe t’i telefononi personit ose të përdorni një metodë tjetër për të konfirmuar identitetin e tij.

Aksioni Citizens Advice Scams ka paralajmëruar gjithashtu për mashtrimin ‘miku në nevojë’ dhe po mbështet fushatën./ CNA.al

Lajmet e fundit nga