LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zuckenberg “godet” sërish/ Shumë afër krijimit të botës virtuale me avatarë të vërtetë

18 Nëntor 2021, 19:03, Tech CNA
Zuckenberg “godet” sërish/ Shumë afër krijimit

Meta (dikur Facebook) po vjen me një teknologji të re. Kompania ka zbuluar një prototip dorezash haptike që lejon përdoruesit të ndjejnë objektet në realitetin virtual (VR).

Doreza, e zbuluar nga Meta Reality Labs, është e veshur me një sërë xhepash të vegjël ajri të quajtur aktivizues përgjatë pëllëmbëve dhe gishtërinjve që fryhen për të krijuar një ndjenjë të prekjes.

Kjo është njw pjesë e planit të kompanisë për të shëndrruar virtualitetin në hapësirë reale që permban avatarë të vërtetë.

Puna për zhvillimin e dorezës është ende në vazhdim, por pasi të rregullohet dhe të dalë në treg, do t’u mundësojë konsumatorëve të bëjnë dallimin midis mbajtjes së materialeve të ndryshme në metaverse, të tilla si një stilolaps plastik ose një top gome.

Një zëdhënës i Meta tha për MailOnline se doreza është vetëm një prototip kërkimor për momentin dhe nuk ka një datë lëshimi.

Facebook (kompania, jo produkti) e riemërtoi veten Meta në tetor si pjesë e obsesionit të tij të ri me metaverset.

Në të ardhmen, metaverse do të jetë i aksesueshëm me kufje të realitetit virtual (VR) dhe realitetit të shtuar (AR) dhe syze inteligjente, dhe mund të përdoret për punë, edukim, lojëra dhe madje edhe ngjarje muzikore.

Doreza ka të ngjarë të jetë një nga disa produkte fizike që Facebook shet vite më vonë për të lejuar konsumatorët të hyjnë në metaverse.

Duke përshkruar dorezën në një postim në blog, Meta Reality Labs tha se krijon iluzionin e të qenit në gjendje të ndjesh drurin e një pjese të puzzle-it ose plastikën e një tastierë kompjuteri ndërsa shkruani.

?Ju mund të ndjeni klikimin e çdo tastieje, si dhe skajet e tasteve virtuale në majë të gishtave tuaj, duke e bërë atë aq të lehtë sa të shkruani në një tastierë fizike të përmasave të përsosura?, thotë Meta Reality Labs.

Doreza është e pajisur me teknologji haptike, që do të thotë se mund të krijojë një përvojë prekjeje duke aplikuar forca, dridhje ose lëvizje.

Por vetëm dridhjet nuk janë të mjaftueshme për të bërë dallimin midis një larmie të madhe objektesh me të cilat një konsumator mund të vihet në kontakt në metaverse.

“Për të ofruar një sens realist të prekjes, një dorezë haptike ka nevojë për qindra aktivizues (motorë të vegjël) në të gjithë dorën, duke lëvizur në harmoni në një mënyrë që e bën përdoruesin të ndihet sikur po prek një objekt virtual,” thotë Meta./CNA.al

Lajmet e fundit nga