LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Apple zbulon programin për riparim dhe vetë-shërbim për klientët

18 Nëntor 2021, 11:02, Tech CNA
Apple zbulon programin për riparim dhe vetë-shërbim për

Apple ka njoftuar se tashmë do të ketë një program ?riparimi dhe vetë-shërbimi? që klientët të mund të rregullojnë pajisjet e tyre.

Në fillim të vitit 2022 në SHBA, ai do të mbulojë zëvendësimin e baterive, ekraneve dhe kamerave të iPhone-ve të fundit.

Por dyqani i ri i riparimit i Apple do të shesë më shumë se 200 pjesë dhe mjete.

Ai vjen pas disa muajsh presioni në rritje ndaj Apple nga lëvizja bazë për të drejtën për riparim, e cila kërkon që individët dhe dyqanet e pavarura të riparimit të jenë në gjendje të rregullojnë pajisjet elektronike.

“Riparimi i vetë-shërbimit është menduar për teknikë individuale me njohuri dhe përvojë për të riparuar pajisjet elektronike,” tha Apple.

Por “për shumicën dërrmuese të klientëve” vizita në një dyqan riparimi profesional të certifikuar do të ishte një alternativë më e mirë.

Apple shpesh është konsideruar si një nga kundërshtarët më të ashpër të së drejtës për riparim, duke pretenduar probleme sigurie./ CNA.al

Lajmet e fundit nga