LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

VIDEO- Rolls-Royce krijon avionin elektrik më të shpejtë në botë

22 Nëntor 2021, 16:14, Tech CNA
VIDEO- Rolls-Royce krijon avionin elektrik më të shpejtë në

Rolls-Royce ka impresionuar me inovacionin e saj të fundit të aviacionit ? avioni më i shpejtë tërësisht elektrik në botë.

Avioni ‘Spirit of Innovation’ ka vendosur një rekord të ri shpejtësie, duke arritur shpejtësinë maksimale prej 387.4 mph gjatë një fluturimi provë ? 132 mph më shpejt se rekordi ekzistues.

Ndërkohë, avioni tërësisht elektrik arriti 330 mph mbi 9.3 milje (15 km) – 182 mph më shpejt se rekordi i mëparshëm – dhe theu kohën më të shpejtë për t’u ngjitur në 3,000 metra me 60 sekonda, me një kohë prej 202 sekondash.

Të dhënat tani i janë dorëzuar Federatës Aeronautique Internationale, e cila kontrollon të dhënat botërore të aeronautikës, për konfirmim.

Warren East, CEO i Rolls-Royce, tha: “Duke ndjekur fokusin e botës mbi nevojën për veprim në COP26, ky është një tjetër moment historik që do të ndihmojë në realizimin e “jet zero” dhe mbështet ambiciet tona për të ofruar përparimet teknologjike që i duhen shoqërisë. dekarbonizoni transportin përmes ajrit, tokës dhe detit.’

Avioni ‘Spirit of Innovation’ ka vendosur një rekord të ri shpejtësie, duke arritur shpejtësinë maksimale prej 387.4 mph gjatë një fluturimi provë ? 132 mph më shpejt se rekordi ekzistues +8

Pretendimet për rekord botëror

Gjatë fluturimit testues, Rolls-Royce pretendon se ka thyer tre rekorde botërore:

Fluturimi testues u zhvillua në vendin e testimit të avionit eksperimental të Boscombe Doën të ??Ministrisë së Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar më 16 nëntor.

Gjatë fluturimit provë, avioni u pilotua nga Drejtori i Operacioneve të Fluturimit të Rolls-Royce, Phil O’Dell, dhe me shpejtësi 387.4 mph.

Ky është 132 mph më i shpejtë se rekordi ekzistues, i cili u vendos nga avioni Siemens eAircraft me fuqi Extra 330 LE Aerobatic në 2017.

Fryma e Inovacionit mundësohet nga një sistem elektrik 400 kË dhe një paketë baterie shtytëse me energji të dendur që përmban 6,480 qeliza.

Për ta vënë këtë në kontekst, bateria është mjaft e madhe për të karikuar 7500 smartfonë!Ky sistem mundëson që helikat të rrotullohen me 2200 rpm, që është dy herë më shpejt se një makinë larëse me centrifugim të lartë.

Për të siguruar që bateria e madhe të qëndrojë e freskët, Spirit of Innovation përmban mbrojtje termike të bërë nga tapa portugeze – e njëjta tapë që përdoret në mbushjen e verërave. O’Dell tha: “Fluturimi i “Frymës së Inovacionit” me këto shpejtësi të jashtëzakonshme dhe besimi se kemi thyer rekordin botëror për fluturimet tërësisht elektrike është një rast i rëndësishëm”./CNA.al

Lajmet e fundit nga