LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vota e Diasporës/ Berisha: Turp, Shqipëria i vetmi vend që nuk e lejon

21 Nëntor 2021, 17:43, Politikë CNA
Vota e Diasporës/ Berisha: Turp, Shqipëria i vetmi vend që nuk e

Ish kryeministri Berisha e quajti një turp faktin që emigrantët nuk kanë hapësirë për të shprehur vullnetin e tyre në zgjedhje.

Ai theksoi se në vitin 2013, Rama e kishte kërcënuar me bojkot të zgjedhjeve nëse edhe emigrantët do të merrnin pjesë në votime.

?Përfaqësimi në nivel partie do të jetë i barabartë, me të njëjtat të drejta sepse ne synojmë decentralizimin, që do të jetë anëtarësia me votën e saj që do zgjedhë përfaqësuesit.

Në nivel kombëtar e quaj turp dhe në dijeninë time është i vetmi vend që nuk përfshin diasporën në votë. Nuk krijon mundësi e kushte për të votuar diaspora. Nuk është pakujdesi, është mendësi. 

Edi Rama mban mendësinë e paraardhësve të tij. Emigracioni do votojë dhe Shqipëria do të jetë njësoj si vendet e tjera.

Në vitin 2013 më vuri kusht, që nëse ti fut diasporën dhe emigracionin të votojë, do të bojkotoj zgjedhjet. Është me dokumente kjo.E bëri njëherë, kurse tani i them bojkotoi, por emigrantët dhe diaspora do të votojë për ligjvënësit shqiptarë?, tha Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga