LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Jepni dorëheqjen”/ Berisha thirrje të emëruarve të peng-Bashës

21 Nëntor 2021, 16:56, Politikë CNA
“Jepni dorëheqjen”/ Berisha thirrje të emëruarve

Lideri historik, Sali Berisha i ka bërë thirrja Sekretarit të Përgjithshëm të PD dhe nënkryetarëve që të japin menjëherë dorëheqjen, duke dhënë kështu shembull për largimin nga një post i paligjshëm që ato kanë marrë.

Ai theksoi se ata që nuk janë zgjedhur me votë të fshehtë, por thjesht janë emëruar nga peng-Basha, nuk mund të jenë më aty.

?Po shkojmë drejt plotësimit të 5000 formularëve. Ne vendosëm ta deklarojmë pasi të jemi shumica dhe kjo shumicë do të jetë tolerante. Edhe ata që smendojnë si ne e janë kundra nesh janë të ftuar. 

Garantoj pakicën se do respektohet në çdo kërkesë të saj që është brenda kuadrit statutory. Pse nuk publikoni të dhënat? Kur e thotë një gazetar është gjysmë normale, kur e kërkon një deputet kjo është e turpshme. Shkelmohet ligji për mbrojtjn e të dhënave personale, Konventa që garanton mbajtjen e të dhënave personale. 

Këta deputetë të prekin, të verifikojnë formularët. Mediat i verifikuan dhe kanë moralin e nuk flasin më për mosqënien e tyre. Le të ftojmë çdo zyrtar të PD-së të shkojë t?I verifikojë. Për peng Bashën nuk ekziston ligji, statute. 

Imagjinoni sa I rrezikshëm do ishte ky njeri pot ë ishte bërë kryeministër, nuk meriton kurrë të qeverisë se nuk zbaton asnjë ligj, është diktator. Sekretar, nënkryetari zgjidhen nga Këshilli me votë të fshehtë, e ka të shkruajtur në statut. 

Asnjë njeri që nuk është zgjedhur me votë të fshehtë, me dy kandidatura, nuk është I ligjshëm në atë detyrë. I kërkoj Sekretarit të Përgjithshëm dhe nënkryetarëve të japin shembull duke dhënë dorëheqjen e menjëhershme nga një detyrë e paligjshme që kanë marrë. 

Ke barrë morale të rëndë, nuk je i zgjedhur por je emëruar nga peng-Basha. Nëse të ka ngelur respëkti që qindra mijëra demokratëjipni dorëheqjen. Nuk meritoni të jeni në postin ku jeni. Sa herë dilni në television, gjithnjë e më të paligjshëm do të dukeni?, tha Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga