LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Bujqësia ka marrë fund”/ Rama: Jeni out, nuk dini ç’ po flisni

21 Nëntor 2021, 10:35, Politikë CNA
“Bujqësia ka marrë fund”/ Rama: Jeni out, nuk dini

Kryeministri Edi Rama, teksa ka prezantuar buxhetin 2022, për bujqësinë, nuk ka lënë mënjanë as ironitë.

Rama thotë se bujqësia po shkëlqen është në ditët e saj ëm të kurë dhe ata që thonë të kundërt, janë out.

?Sot kemi një rritje të eksporteve bujqësore në krahasim të disa viteve më parë. Atyre që bëjnë komente në Facebook se bujqësia ka marrë fund, u them që jeni out. Nuk dini se për çfarë flisni.

Mjafton të shohim faktet, shohim eksportet. Rritja e përvitshme e eksporteve tregon vetë. Eksportet rriten se rritet prodhimi. Rriten se rriten kapacitetet tregtuese të vendit. Mjafton të shohim tokën që punohet. Në 2013 punoheshin 120 mijë hektarë, ndërsa sot punohet 250 mijë hektarë. Si dhe pse e punojmë kaq shumë? Sepse kemi investuar fuqishëm në 230 mijë hektarë. Pse nuk punohej toka deri disa vite më parë, sepse nuk kishte as ujë dhe as kullim?, është shprehur Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga