LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbledhja e firmave për Kuvendit/ Berisha iu përgjigjet skeptikëve: Kontrolloni vërtetësinë e çdo formulari

10 Nëntor 2021, 18:52, Politikë CNA
Mbledhja e firmave për Kuvendit/ Berisha iu përgjigjet

Ish kryeministri Sali Berisha iu është përgjigjur skeptikëve, duke shprehur gatishmërinë për të kontrolluar çdo formular të firmëtarëve në mënyrë private, për të mos bërë publike të dhënat personale të anëtarëve.

Gjatë konferencës për media, Berisha ftoi edhe ata anëtarë që nuk kanë firmosur të marrin pjesë në Kuvendin Kombëtar.

Ai ka frikë nga atarësia, kështu që Këshilli Kombëtar është më i lartë pas Kuvendit dhe ai u konstituua. Për këtë arsye depozitohen pranë kryetarit të Këshillit Kombëtar. Por me garancinë e plotë se do ruhet privatësia e të dhënave personale, pasi formularët kanë jo vetëm gjeneralitetet por ka edhe numrin e kartës së antarësisë dhe të kartës së identitetit. Verifikimi i mandateve sipas rregullit të çdo Kuvedni, bëhet vetëm nga Kuvendi. Vetëm Kuvendi ka të drejtën statutore të verifikojë mandatin e zonjës apo zotërisë që ka firmosur formularin. Nëse keni kuriozitet, Floriana u jep ta shihni.

Këto do trasferohen të mbrojtura në zyrën e kryetarit të Këshillit Kombëtar. Ditën e Kuvenndit do jenë në sallën e Kuvendit. Mund të pyesni ju, kanë firmosur 4200, qinda të tjerë kanë firmosur, 1000 të tjerë janë në emigracion por të gjithë këtë firmëtar përbëjne forumin dhe e tejkalojnë. Qëllimi ndaj atyre që nuk duan të firmosin, ata janë të ftuar në Kuvendin e PD, ata të cilët mund të kenëq dyshim, janë të ftuar në verifikimin e mandateve.  Unë këtu kisha një komunikatë, pak a shumë e perifrazova. Zonja Garo do jap kopjen për mediat, kështu që këto kisha për të deklaruar para jush“, tha Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga