LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Deklarata e ambasadores/ Berisha sfidon Yuri Kim

10 Nëntor 2021, 18:56, Politikë CNA
Deklarata e ambasadores/ Berisha sfidon Yuri Kim

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha i është përgjigjur deklaratve të ambasadores Yuri Kim.

Kjo e fundit tha më heret se nuk mund ta imagjinojnë që ndonjë nga pasardhësit e saj të shkojnë për kafe me dikë që është shpallur non grata nga Sekretari i Shtetit për korrupsion, duke iu referuar Berishës.

Ish kryeministri e sfidoi këtë të fundit që nëse ka prova t?i dërgoj pranë gjykatës në Paris.

Për të mbyllur këtë problem, zonjës ambasadore dhe cilitdo tjetër që ka një provë dhe fakt të vetëm, e ftoj t?i dërgojë pranë gjykatës në Paris. Shpreh kënaqësinë time, por edhe mirënjohjen se miq, se përfaqësues të vendeve mike, se personalitete të shquara të elitës politike amerikane, nuk pajtohen, nuk pranojnë, nuk binden, madje e marrin thjesht si një hakmarrje politike se kemi prova dhe nuk i themi.

Kjo ka marrë fund, ke prova, çoji përpara gjykatës.

Mund t?ju them që në të dy anët e Atlantikut, miq të shquar që thonë se kanë parë dosjen, thonë se e kanë gjetur atë sine materia.

Çështja e kafes, le të vazhdojë të pijë kafe në livadhet e qeverisë. Por jam i sigurt që do e afrojmë Shqipërinë më shumë me BE dhe SHBA. Ky është zotimi im”./CNA.al

Lajmet e fundit nga