LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vendimi i DASH për Berishën/ Grenell flet nga Tirana: Kontrolli i Soros mbi Blinken përbën skandal

9 Nëntor 2021, 20:14, Politikë CNA
Vendimi i DASH për Berishën/ Grenell flet nga Tirana: Kontrolli i

Richard Grenell ndodhet në Tiranë që prej ditës së djeshme.

Ai ka dhënë një intervistë për Radion e Qendrës Amerikane për Ligj dhe Drejtësi, emisionit Sekuloë, ku ka folur për gjendjen në Shqipëri dhe vendimin e sekretarit Blinken ndaj Sali Berishës.

Sipas Grenell, familja Blinken ka lidhje të forta financiare prej dekadash me George Soros dhe kjo është një nga arsyet pse ai mori vendimin ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha.

?Mendoj se ky është një skandal i madh sepse sekretari ynë i shtetit, Anthony Blinken, ka tërhequr levat e pushtetit në Departamentin e Shtetit për ti ndaluar ish-presidentit, liderit të partisë shqiptare, një parti konservatore, zotit Berisha hyrjen ne SHBA?, është shprehur Grenell .

Më poshtë intervista e Richard Grenell

– Jorden Sekuloë: Sekretari ynë i shtetit Tony Blinken që vepron si agjent i George Soros jashtë vendit.

Këshilltari ynë i lartë për politikën e jashtme dhe sigurinë kombëtare. Rick R. Grenell na bashkohet për t’i thënë të gjitha.

Mirëserdhët!

– Hey Rich si po ja kaloni ne Shqipëri?

– Jorden. Unë jam këtu në Tiranë, Shqipëri dhe jam shume i lumtur të bashkohem me miqtë e mi në ACL.

– Tregojuni njerëzve Çfarë po ndodh në Shqipëri?

– Shikoni, shpresoj që njerëzit t’i hedhin një sy kësaj pjese ajo që është goxha e detajuar. Dhe unë jam shumë i shqetësuar për çështjen Jorden me Anthony Blinken dhe mbështetjen e familjes së tij për George Soros. Ato kanë dhënë shumë para. Në fakt ekziston qendra Blinken që mban emrin e prindërve të sekretarit tonë të shtetit, qendra Blinken në shoqërinë e hapur, që është organizata e George Soros.

Kjo marrëdhënie është shumë e ngushtë dhe ka bërë që sekretari ynë i shtetit të vendosë sanksione udhëtimi ndaj kreut të partisë konservatore në Shqipëri. Kjo doli nga bluja. Dhe kur shikoni me tej dhe ajo që u përpoqa të detajoj është se lideri konservator që po fliste për Zotin Berisha ka qenë një nga kritikët më të zëshëm të George Soros në Ballkan. Dhe kështu këtu kemi kritikun e George Soros në Ballkan, duke marrë sanksione udhëtimi, të vendosura ndaj tij nga Sekretari i Shtetit.

Tani kongresmeni Lee Zeldin nga Neë York ka qenë pjese e kësaj dhe ai i ka kërkuar sekretarit Blinken të jap informacionin që tregon Pse duhet të vendosen sanksione amerikane ndaj liderit të partisë konservatore. Sepse unë nuk besoj se është bërë diçka qe do të ngrihej në nivelin e vendosjes së sanksioneve amerikane ndaj këtij individi. Ne rolin e ushtruesit te detyres se Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare, unë u përqendrova në Ballkan.

Unë kurrë nuk kam parë ndonjë informacion të tillë dhe nëse ai papritmas ka informacion të ri. nëse Sekretari i Shtetit Blinken ka informacione të reja që tregojnë për këtë, atëherë ai duhet të dalë përpara dhe ta tregojë sepse tani duket sikur ai po manipulon fuqinë e Departamenti i Shtetit për të ndihmuar George Soros dhe kundërshtarët e tij politikë.

– Po Jordon atij i duhet vetëm për të studiuar një punë të gjerë për përfshirjen e Burimit në gjykatat ndërkombëtare. Unë mendoj se kush vjen nga lëvizja konservatore në Shqipëri është se ajo ka bërë kallëzime ligjore në Paris në një gjykatë atje. Kjo është një shpifje ndaj tij. Çfarë është ajo? Kjo i ndalon atij dhe familjes së tij qe të mund të udhëtojnë? Ju jeni diktatorët më të këqinj dhe këtë e dinë edhe aktorët ndërkombëtarët, që është shkelur një ligj shumë i rëndë.

-Ish presidenti i Shqipërisë Sali Berisha është mirëpritur nga dy presidentët e SHBA-ve Presidentit Bush dhe Presidentit HW Bush. Gjykata e Parisit ka marrë në dorë çështjen për ta shqyrtuar, ndërsa Sekretari i Shtetit Blinken duhet të përgjigjet në Gjykatën franceze për akuzat që ka ngritur nga Sali Berishës.

Rick është drejtpërdrejt nga Shqipëria, anëtar i ekipit tonë, këshilltar i lartë për politikën e jashtme dhe Sigurinë Kombëtare.

– Rik. Unë dua që ju ta përsërisni përsëri sepse mendoj se kjo është shume e rëndësishme pasi ne kemi bërë shumë punë për Qendrën Evropiane për Ligjin dhe Drejtësinë në shtëpi, ose në thelb ishim duke bere zgjedhjen e gjyqtarëve të të gjitha gjykatave ndërkombëtareve të ndryshme. Pra, ndikimi i tyre, i cili ndonjëherë është në një shkallë shumë më të madhe se edhe brenda Shteteve të Bashkuara, ose thjesht nuk diskutohet Brenda dhe  jashtë Shteteve të Bashkuara kur e kemi bërë atë punë, por, për çfarë eshte i interesuar te beje George Soros në një vend si Shqipëria?

– Epo, para së gjithash, unë mendoj, ju e dini, George Soros dëshiron të bëjë atë që do, menjëherë, dhe ne mund të mos jemi dakord me të politikisht dhe të përpiqemi ta luftojmë atë që ai po bën, por ai ka të drejtë t?i bëjë të gjitha këto. Ajo që ai nuk ka të drejtë të bëjë është të kontrollojë Sekretarin e Shtetit në një mënyrë jo transparente dhe në një mënyrë që po manipulon fuqinë e departamentit të shtetit dhe sanksionet e udhëtimit.

Mendoj se ky është një skandal i madh sepse sekretari ynë i shtetit, Anthony Blinken, ka tërhequr levat e pushtetit në Departamentin e Shtetit për ti ndaluar ish-presidentit, liderit të partisë shqiptare, një parti konservatore, zotit Berisha. Atij i ndalohet të hyjë në Shtetet e Bashkuara. Tani, mund ta them këtë pa mëdyshje, nuk kam parë asnjë provë që tregon se atij duhet t’i ndalohet udhëtimi në Shtetet e Bashkuara, që është një sanksion shumë i madh dhe nëse ky informacion ekziston, nëse është i ri, atëherë Sekretari i Shtetit duhet t’i përgjigjet kongresmenit Lee zeldin nga kërkesa e Nju Jorkut për të parë informacionin. Ai mund të më tregojë informacionin dhe unë do të tërhiqem. Unë do të ndaloj së kritikuari këtë vendim. Nëse ai vjen me informacione te qarta dhe është transparent, por realiteti është që nuk e besoj dhe kjo ndodh sepse familja e tij ka një lidhje financiare prej dekadash me Shoqërinë e hapur Soros.

– Prindërit e Blinken-it kanë një  lidhje me të ose për t’u thënë njerëzve se dua që ju ta përsërisni këtë në shikim të parë. Sepse kjo tregon lidhjet personale me Blinken dhe Soros përmes kësaj dhënieje financiare.

Prindërit e Anthony Blinken Sekretarit tonë te Shtetit kanë financuar qendrën Blinken për të dhëna në Shoqërinë e hapur. Ata i kanë dhënë aq shumë para George Soros saqë qendra e të dhënave ka të bëjë me Blinkens dhe ka marrë emrin e Blinkens. Ata janë në krye dhe kjo marrëdhënie krijon disa pikëpyetje. Së pari, nuk i kam parë mediat tona. Raporti i Jordan, fakti që familja e sekretarit tonë të shtetit është plotësisht e lidhur financiarisht me George Soros.

Dhe më lejoni të them vetëm në artikullin tim të ACLJ.org., unë tregoj se si ish-presidenti i Shqipërisë është kritikuar nga George Soros dhe për këtë arsye, po e merr këtë shtytje nga sekretari ynë i shtetit. Besoj me kërkesën e George Soros.

Lajmet e fundit nga