LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sulmohet një spital në Kabul, të paktën 19 viktima e 43 të plagosur

2 Nëntor 2021, 14:54, Kosova & Bota CNA

Të paktën 19 persona u vranë dhe 43 u plagosën nga dy shpërthime, njeri pas ne spitalin më të madh ushtarak të Afganistanit në kryeqytetin Kabul.

Zyrtari taleban i ministrisë së Mbrojtjes tha se ishte arritur të kapeshin gjallë dy nga sulmuesit.

Deri tani askush nuk ka marrë përgjegjësinë mbi ngjarjen, një nga sulmet më të paskrupullta që kur talebanët pushtuan Afganistanin në muajin gusht. Militantët e Shtetit Islamik, një grup armik me talebanët, kanë marrë përgjesinë për disa sulme të kryera në të kaluarën në këtë vend./CNA.al

Lajmet e fundit nga