LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Joe Biden, Boris Johnson, Angela Merkel dhe Justin Trudeau “kokë më kokë”/ Çfarë diskutuan liderat botërorë

2 Nëntor 2021, 08:41, Kosova & Bota CNA
Joe Biden, Boris Johnson, Angela Merkel dhe Justin Trudeau “kokë

Udhëheqësit botërorë Joe Biden, Boris Johnson, Angela Merkel dhe Justin Trudeau janë bërë pjesë e një mbledhje diplomatike mbrëmjen e djeshme, së bashku me përfaqësuesve të qeverisë që nga lindja e Kombeve të Bashkuara. Gjatë mbledhjes u diskutua çështja që aktualisht është më e diskutuara, ndryshimet klimatike.

Mbledhja u vendos pikërisht mbrëmjen e djeshme për të hapur edhe konferencën e klimës ?COP26?

Pritja ishte mbretërore dhe shumë  luksoze në Galerinë dhe Muzeun e Arteve Kelvingrove të Glasgout me pjesëmarrjen e Princin Charles, Princin Ëilliam, Kate Middleton dhe Dukeshën e Cornëall.

Kjo mbledhje u konsiderua ‘një ngjarje mjaft e jashtëzakonshme historike’.

?Ne po përballemi me një kërcënim vdekjeprurës për planetin tonë dhe për qytetërimin tonë?, ishin fjalët që hapën mledhjen.

Pritja luksoze u hap nga Mbretëresha, e cila u kërkoi liderëve botërorë që të ‘fitojnë një vend në histori’ dhe t’i përgjigjen thirrjes së atyre brezave të ardhshëm’. Sipas mbretëreshës kjo është një përgjegjësi si fillim morale.

?Situata do të bëhet gjithnjë e më e patolerueshme brenda një kohe shumë të shkurtë. Nëse nuk arrijmë ta përballojmë këtë sfidë, të gjitha problemet e tjera do të zbehen në të parëndësishme. Kjo është një detyrë që jam veçanërisht i lumtur ta kryej, pasi ndikimi i mjedisit në përparimin njerëzor ishte një temë afër zemrës së bashkëshortit tim të ndjerë, Princit Philip, Dukës së Edinburgut?, është shprehur mbretëresha.

Më tej presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Biden kërkoi falje për paraardhësin e tij Donald Trump që nxori Shtetet e Bashkuara nga Marrëveshja e Parisit për Klimën dhe u zotua se SHBA do të rrisë aksionet e saj financiare në luftën kundër ndryshimeve klimatike, duke argumentuar se prodhuesit më të mëdhenj të tij duhet të jenë investitorët më të mëdhenj të cilët do të kenë qëllim përmirësimin e klimës./CNA.al

Lajmet e fundit nga