LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga më të frikshmit deri tek më të çuditshmit/ Si u veshën VIP-at, për Halloween

1 Nëntor 2021, 12:35, Lifestyle CNA
Nga më të frikshmit deri tek më të çuditshmit/ Si u

Data 31 tetor quhet ndryshe dhe dita e festës së Halloweenit.

Emri i Halloween është interpretimi modern i All Hollows? Eve të Irlandës, apo Dita e të gjithë Shenjtorëve.

Halloween është një traditë amerikane, e cila u bë e njohur vetëm në fillim të viteve 1900 dhe i ka rrënjët në besimet pagane.

Që daton rreth 2000 vjet më parë, Halloween shënoi Vitin e Ri Keltik dhe fillimisht quhej ?Samhain?, që përkthehet në ?fundi i verës? në gjuhën galike.

Disa tradita të Halloween-it, të tilla si gdhendja e fenerëve ?Jack-o?, bazohen në folklorin irlandez dhe janë mbajtur përgjatë shekujve, ndërsa të tjera, si misri i ëmbëlsirave, janë shtesa më moderne të Halloween.

Por, ja si u veshën VIP-at shqiptarë për Halloween:

 

 

 

A post shared by ? Ersi NeBoten E Cudirave ? (@ersichic)

 

 

 

A post shared by AURELA HOXHA (@hoxha_aurela)

 

 

 

A post shared by ??????? ??s???? (@zaimina_vasjari)

 

 

 

A post shared by NEVINA SHTYLLA ? (@nevinashtylla)

 

 

 

A post shared by NEVINA SHTYLLA ? (@nevinashtylla)

 

 

 

A post shared by RONELA (@ronelahajatiofficial)

Lajmet e fundit nga