Gjumë cilësor dhe të shpejtë/ Këto janë ushqimet që duhet të konsumoni para se të shtriheni për të fjetur

1 Nëntor 2021, 18:52, Lifestyle CNA
Gjumë cilësor dhe të shpejtë/ Këto janë ushqimet

Të gjithë e dimë që duhet të qëndrojmë larg kafeinës dhe alkoolit gjatë natës, sepse këto ushqime mund të pengojnë gjumin cilësor. Por nutricionistët thonë se ushqime të caktuara para gjumit mund të luajnë një rol jo vetëm për t’ju ndihmuar të bini në gjumë, por edhe për të qëndruar në gjumë, në mënyrë që të zgjoheni të pushuar dhe të freskët.

Ky frut përmban një përqendrim të lartë të serotoninës, thotë dietologia e regjistruar Samantha Cassetty. Një studim zbuloi se njerëzit që hanin dy kivi një orë para gjumit, flinin më lehtë dhe flinin për një periudhë më të gjatë kohore sesa kur nuk hanin fruta.

Djathë

Një ose dy feta djathë është rostiçeri ideal para gjumit, thotë Bonnie-Taub-Dix, një dietologe e regjistruar në Nju Jork.

Çaji i kamomilit është përdorur për dekada në të gjithë botën për të nxitur gjumin e shëndoshë. Ai përmban antioksidantin apigenin, thotë Healthline , i cili nxit qetësinë dhe përgjumjen. Çajra të tjerë që nxisin gjumin përfshijnë rrënjën e valerianës, livandën dhe balsamin e limonit.

Qershitë dhe lëngu i tyre

Sipas Everyday Health , qershitë e tharta përmbajnë melatonin, një hormon kyç që ndihmon në rregullimin e ciklit të gjumit. Në një studim, të rriturit që pinin lëng qershie të koncentruar dy herë në ditë për një javë raportuan se bënin një gjumë më të mirë.

Bajame ose arra

Një sasi e vogël arrash mund të bëjë të ndiheni të ngopur dhe ndërkohë krijon kushtet për një gjumë të mirë. Kjo për shkak se ato përmbajnë melatonin natyral, proteina dhe magnez. Hulumtimet kanë zbuluar se minerali i magnezit mund të ndihmojë në reduktimin e pagjumësisë tek të moshuarit.

Ashtu si ushqimet e tjera të qumështit, jogurti përmban melatonin për të përmirësuar efikasitetin e gjumit. Por ai gjithashtu përmban kalcium, një mineral që luan një rol në përpunimin e hormoneve si triptofani që ju ndihmon të flini, thotë Shoqata Amerikane e Gjumit (ASA).

Bananet

Këto pako të dobishme ushqimesh përmbajnë kalium që ju ndihmon të mbani gjumë gjatë gjithë natës. Bananet gjithashtu përmbajnë triptofan dhe magnez që janë qetësues natyralë, thotë ASA.

Drithërat e plota

Drithërat nxisin prodhimin e insulinës që rezulton në aktivitetin e triptofanit në tru. Ato gjithashtu kanë magnez që ju ndihmon të bini në gjumë dhe të qëndroni në gjumë gjatë natës. Një tas me drithëra, me pak sheqer dhe pak qumësht me pak yndyrë është një rostiçeri e shkëlqyer para gjumit, sipas Everyday Health./ CNA.al

Lajmet e fundit nga