8 përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore të mollës

1 Nëntor 2021, 18:06, Lifestyle CNA
8 përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore të

Të gjithë e kemi dëgjuar shprehjen ?Një mollë në ditë, mban larg mjeku. Në këtë artikull do të gjeni përfitimet e mollës për shëndetin.

Përmban shumë lëndë ushqyese.

Sipas Healthline , një mollë tipike me 95 kalori ka katër gram fibra, 14% të marrjes së rekomanduar ditore (RDI) të vitaminës C, 6% të RDI për kaliumin dhe 5% të RDI për vitaminën K. Mollët gjithashtu kanë polifenole për të ndihmuar në menaxhimin e presionit të gjakut. Lëreni lëkurën për të marrë përfitimet maksimale shëndetësore.

Ndihmojnë në humbjen në peshë.

Studimet kanë zbuluar se njerëzit që kanë ngrënë mollë para vaktit kanë humbur më shumë peshë sesa grupet e kontrollit që nuk e kanë konsumuar. Kjo për shkak se fibra në mollë ju bën të ndiheni më të ngopur, më gjatë.

Shëndeti kardiovaskular.

Fibrat e tretshme në mollë janë të lidhura me uljen e niveleve të kolesterolit në gjak, thotë Healthline, dhe flavonoidet në këtë frut mund të zvogëlojnë rrezikun e goditjes në tru. Një studim zbuloi se ngrënia e një mollë në ditë ul rrezikun e vdekjes nga sëmundjet e zemrës në mënyrë të barabartë, si dhe ilaçet e statinave.

Diabeti.

Sipas Shkollës së Shëndetit Publik të Harvardit TH Chan , efekti antioksidant i flavonoideve që gjenden në mollë mund të parandalojë dëmtimin e qelizave në pankreas, organi që është përgjegjës për sekretimin e insulinës në përgjigje të sheqerit shtesë në gjak. Studimi i Shëndetit të Grave ndoqi 38,000 gra për një periudhë prej nëntë vjetësh dhe zbuloi se ato që hanin një ose më shumë mollë në ditë kishin një rrezik 28% më të ulët të diabetit të tipit 2.

Prebiotikët.

Mollët përmbajnë pektinë, një lloj fibër që ndihmon në ushqyerjen e baktereve të mira në zorrët tuaja. Hulumtimet e fundit sugjerojnë se kjo është arsyeja pse mollët janë kaq mbrojtëse kundër obezitetit, diabetit të tipit 2 dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Shëndeti oral.

Mollët ndihmojnë në pastrimin e dhëmbëve dhe mbajnë frymën tuaj të freskët. Ngrënia e frutave dhe perimeve të forta si mollët, karotat dhe selino ndihmojnë në largimin e pllakave që shkaktojnë erë dhe grimcave të ushqimit, thotë ËebMD .

Redukton rrezikun për kancer.

Studimet e tubave të provës kanë lidhur përbërësit bimorë të gjetur në mollë me një rrezik të reduktuar të kancerit, sipas Healthline. Studime të tjera mbështesin këtë provë dhe shkencëtarët besojnë se janë efektet e tyre antioksiduese dhe anti-inflamatore që mund të jenë arsyeja pse mollët ndihmojnë në parandalimin e kancerit.

Ndikon në shëndetin e kockave.

Ngrënia e frutave ka qenë e lidhur me densitetin më të lartë të kockave, gjë që ndihmon në ruajtjen e kockave të forta, të shëndetshme dhe ruan masën kockore me kalimin e moshës. Një studim i botuar në revistën Advances in Nutrition zbuloi se gratë që hanin mollë të freskëta humbën më pak kalcium nga trupi i tyre sesa ato që hanin salcë molle ose nuk konsumonin mollë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga