LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse nuk duhet të flini me kondicionerin ndezur?/ Zbuloni arsyet

1 Nëntor 2021, 16:09, Lifestyle CNA
Pse nuk duhet të flini me kondicionerin ndezur?/ Zbuloni arsyet

Aktivizimi i kondicionerit mund të jetë opsioni juaj i preferuar kur të vijnë ditët e ftohta. Dhe ndërsa është një ndjenjë e mirë të mos dridhesh kur ngrihesh nga shtrati në mëngjes, sistemi juaj imunitar mund të ndihet ndryshe. Fjetja me kondicioner të ndezur gjatë natës mund t’ju bëjë më të prirur ndaj infeksioneve dhe sëmundjeve të tjera serioze, si dhe ta bëjë ajrin e brendshëm toksik.

Fikja e kondicionerit gjatë natës para se të flini, jo vetëm që do të mbrojë sistemin tuaj imunitar, por do të kursejë edhe në faturën tuaj të energjisë elektrike. Bright Side bëri disa kërkime për të mësuar më shumë rreth efekteve negative të gjumit me ngrohës të ndezur.

Mund të prishë cilësinë e gjumit.

Në mbrëmje, trupat tanë përjetojnë një ulje të lehtë të temperaturës së tyre bazë duke e larguar nxehtësinë nga bërthama, duke i sinjalizuar trupit se është koha për të fjetur. Megjithatë, kur temperatura juaj e dhomës është e lartë, ju mund të pengoni procesin e termorregullimit të trupit tuaj dhe të përjetoni lodhje, siklet dhe shqetësim .

Temperaturat e nxehta të ambientit mund të zvogëlojnë kohën e kaluar në gjumin NREM. Kjo jo vetëm që do t’ju bëjë të ndiheni të mërzitur të nesërmen, por gjithashtu mund të ndikojë në rikuperimin trupor, konsolidimin e kujtesës, të mësuarit dhe procese të tjera. Kjo është arsyeja pse shtimi i një batanije më shumë në vend të ndezjes së ngrohësit mund të jetë një zgjidhje më e mirë, pasi mund ta hiqni lehtësisht një shtresë kur nxeheni.

Mund të shkaktojë dhimbje gjoksi dhe probleme me zemrën.

Kondicioneret krijojnë shumë  nxehtësi, e cila në kthim rrit nivelin e monoksidit të karbonit brenda dhomës. Kjo është arsyeja pse nuk rekomandohet ta mbani atë për një kohë të gjatë, pasi nxehtësia do të rrisë CO2 mbi nivelet e sigurta që mund të jenë të dëmshme për shëndetin tonë.

Efektet e mbajtjes së ngrohësve të dhomës për periudha të gjata kohore mund të shkaktojnë dhimbje gjoksi dhe të iniciojnë probleme të tjera të zemrës. Në këtë rast, personat që kanë sëmundje të lidhura me zemrën dhe pacientët me astmë duhet të jenë tepër të kujdesshëm, pasi janë veçanërisht të rrezikuar.

Mund të ndikojë në fertilitetin mashkullor.

Ekspozimi i zgjatur ndaj nxehtësisë mund të jetë një faktor i rëndësishëm për infertilitetin mashkullor. Megjithatë, e mira është se efektet negative që mund të shkaktojë nxehtësia janë të kthyeshme. Pra, kjo do të thotë se nuk është kurrë vonë për të fikur ngrohësin tuaj dhe për të filluar të flini në një dhomë më të ftohtë.

Mund të thajë lëkurën tuaj.

Fjetja me ngrohës gjatë gjithë natës gjithashtu mund të shkaktojë tharjen e lëkurës sonë për shkak të mungesës së lagështirës. Kjo gjithashtu mund të bëjë që lëkura juaj të acarohet lehtësisht , të shkrihet dhe kruhet. Personat që tentojnë ta mbajnë ngrohësin afër tyre janë më të rrezikuarit të përjetojnë lëkurën e thatë dhe pjesën tjetër të simptomave të përmendura më sipër.

Mund ta bëjë ajrin në dhomën tuaj toksik.

Nëse dhoma juaj nuk është e ajrosur siç duhet (gjë që është e vështirë të mirëmbahet ndërsa jeni në gjumë), periudhat e zgjatura të nxehtësisë së tepërt mund të ndikojnë negativisht në cilësinë e ajrit të brendshëm. Kjo mund të provokojë pasoja shëndetësore në afat të gjatë dhe potencialisht të çojë në probleme të frymëmarrjes si astma, të shkaktojë alergji dhe të shkaktojë disa sëmundje të tjera serioze.

Mund të shtypë sistemin tuaj imunitar.

Bakteret mbijetojnë më gjatë në ajër të thatë. Kjo është arsyeja pse kushtet e krijuara duke lënë ndezur ngrohësin mund të krijojnë një mjedis ku bakteret lulëzojnë . Në fakt, kjo është arsyeja pse ne zakonisht sëmuremi dhe kapemi më shpesh nga gripi gjatë dimrit kur ajri në dhomat tona është dukshëm më i thatë.

Lajmet e fundit nga