LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse pini sasinë e duhur të ujit çdo ditë

1 Nëntor 2021, 16:19, Lifestyle CNA
Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse pini

Trupat tanë janë të përbërë nga mbi 60% ujë, dhe të gjitha organet janë gjithashtu të përbëra nga uji. Mushkëritë janë rreth 85% ujë, muskujt dhe veshkat janë 79% ujë, truri dhe zemra janë 73%, dhe kockat përmbajnë 32% ujë. Pirja e sasisë së duhur të ujit mund të ndihmojë në përmirësimin e rregullsisë së lëvizjes së zorrëve, migrenës dhe madje mund të parandalojë shfaqjen e sëmundjeve të tjera.

Më poshtë do të lexoni 6 përfitime shëndetësore që vijnë nga pirja e mjaftueshme e ujit.

Nyjet tuaja do të lubrifikohen më mirë.

Kërci, i cili gjendet në diskun e shtyllës kurrizore dhe nyjeve që e bën më të butë lëvizjen kockore kundër kockave,  përbëhet  nga 80% ujë, jep ose merr. Kjo është arsyeja pse mos pirja e mjaftueshme e ujit mund të zvogëlojë aftësinë e nyjeve për thithjen e goditjeve dhe të çojë në dhimbje të kyçeve.

Gjithashtu, marrja e një sasi të mjaftueshme të ujit në ditë mund të ndihmojnë trupin të turret nga toksina që mund të nxit nyjeve, dhe ajo mund të mbajë përdhes (një gjendje e dhimbshme të përbashkët) në gji.

Ju mund të parandaloni infeksionet e traktit urinar dhe gurët në veshka.

Veshkat janë përgjegjës për largimin e mbeturinave nga gjaku. Pra, nëse nuk pini mjaftueshëm ujë, ato mbetje, së bashku me acidet, mund të grumbullohen dhe bllokojnë veshkat me një proteinë të quajtur mioglobinë. Gjithashtu, gurët në veshka dhe infeksionet e traktit urinar mund të shkaktohen nga dehidratimi.

Humori, kujtesa dhe përqendrimi juaj do të përmirësohen.

Niveli i hidratimit ka një ndikim të madh në trurin tonë. Edhe dehidrimi i lehtë , siç është pirja e më pak se gjysmës së sasisë së nevojshme të ujit në ditë, mund të dëmtojë disa aspekte të funksionit të trurit.

Sipas një studimi, humbja e lëngjeve prej 1.4% te femrat mund të dëmtojë si përqendrimin ashtu edhe disponimin, madje edhe të rrisë shpeshtësinë e dhimbjeve të kokës. Tek meshkujt, nga ana tjetër, humbja e lëngjeve prej 1.6% mund të jetë e  dëmshme për kujtesën dhe mund të shkaktojë lodhje dhe ankth.

Zemra juaj do të funksionojë më mirë.

Kur pini sasinë e duhur të ujit, zemra juaj nuk duhet të punojë aq shumë sa kur e kurseni atë. Dehidratimi i lehtë mund të çojë në një sasi të reduktuar të gjakut në trupin tuaj, gjë që mund të rrisë rrahjet e zemrës dhe të ulë presionin e gjakut në të njëjtën kohë, duke e vënë trupin në rrezik  shoku .

Mund të përjetoni dhimbje koke më pak të shpeshta.

Një  studim i kryer me 102 persona tregoi se konsumimi i 1,5 litra ujë në ditë rezultoi në një përmirësim në MSQOL (shkalla e cilësisë së jetës specifike për migrenën), një sistem vlerësimi i simptomave të migrenës. 47% e të anketuarve që pinin më shumë ujë raportuan përmirësim të ndjeshëm të dhimbjes së kokës, ndërsa vetëm 25% e të anketuarve në grupin e kontrollit përjetuan përmirësim.

Do të shmangni kapsllëkun.

Rritja e marrjes së lëngjeve mund të ndihmojë në lehtësimin dhe parandalimin e kapsllëkut , veçanërisht te njerëzit që zakonisht e kursejnë konsumin e ujit. Në këtë rast, uji mineral mund të jetë veçanërisht i dobishëm, pasi natriumi dhe magnezi në të mund të përmirësojnë frekuencën e lëvizjes së zorrëve./ CNA.al

Lajmet e fundit nga