LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Basha ka hallin e karriges”/ Çani: Në një vend normal do kishte dhënë dorëheqjen

28 Tetor 2021, 20:40, Politikë CNA

Gazetari Arjan Çani u shpreh se kryeministri Edi Rama, pas fitores së mandatit të tretë dhe pasi i mundi të gjithë në partinë e vet, tani po bën çorap kundërshtarët.

Në një intervistë për emisionin ?Të paekspozuarit? me Ylli Rakipin në MCN, Çani komentoi krizën në PD, ku tha se në një vend normal, pas humbjes së zgjedhjeve Lulzim Basha duhet të kishte dhënë dorëheqjen. Sipas tij, halli i vetëm i Bashës është të ruaj karrigen e kryetarit.

?Po t?i shohësh, secili është o në qejf të vet o në hall të vet. Edi Rama është në mandatin e tretë. I mundi të gjithë në parti, tani po bën çorap kundërshtarët. Halli i tij është si të jetë më i qetë për të realizuar 4-5 gjëra. Rama i ka vënë vetes një objektiv, do t?i arrijë ato gjëra. Në këto kushte i duhet një opozitë që nuk i shkakton probleme. Edhe Berisha të ishte, njësoj do ishte. Halli i Bashës është të ruajë karrigen e vet. Në një vend normal, Basha nuk do të ishte në krye të partisë. Palët janë në vendet e tyre. Janë vetëm dy faktorë jashtë loje. Populli shqyen pula dhe mish, mezi pret fundjavën. Ta dish di numrin e pulave dhe viçave, këtu bëhet nami.

Është vend informal. Basha është i qetë. Dy janë aktorët që nuk dimë sa do ndikojnë në këtë lojë. Janë amerikanët që janë ata që janë dhe ende nuk po i thonë SPAK të turret diku. Ky është një vend më keq se vendet e botës së tretë në Afrikë. Kjo histori mund të gjendet në një vend të harruar të Afrikës. Duhet t?u bëjmë thirrje njerëzve që konsumojnë politikë: në Maqedoni dhe Kosovë ku zhvillohet raundi i dytë i zgjedhjeve. I thashë Shkullakut, se ka qenë atje, pati ndonjë incident, ndonjë gjë? A mund të mos flasim më për përfaqësues të popullit. Ta shohim si ndeshje ku ka ca lojtarë…Dilni në fundjavë në periferi të Tiranës dhe do të habiteni nga numri i pulave, deleve dhe viçave që hahet në këtë vend?, tha Çani./CNA.al

Lajmet e fundit nga