Connect with Us

Faktet/ Si Lulzim Basha po e kthen PD-në në parti antiamerikane

Politikë

Faktet/ Si Lulzim Basha po e kthen PD-në në parti antiamerikane

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kreu demokrat, Lulzim Basha po kryen një nga aktet më të shëmtuara politike. Një nga veprimet më të dënueshme politike. Me një nga strategjitë apo disa nga strategjitë më të pështira, politike, të cilat kanë një përfundim, atë që Partia Demokratike në mënyrë makabre, po duket si një parti anti-amerikane.

Forca politike e krijuar në vitit ’90, e cila priti James Baker. Forca politike e cila ka pasur Amerikën dhe politikën e saj prioritet në çdo hap. Forca politike e cila shembi muret e një sistemi, pa asnjë diskutim me ndihmën e SHBA-ve, sot po duket si një parti antiamerikane.

Partia më properëndimore ndoshta në Ballkan dhe Europën Lindore. Partia më jetëgjatë e vendeve post komuniste. Një forcë politike pro-Amerikane që priti presidentin e SHBA-ve, Bush dhe që çoi shtetarët e saj në rangjet më të larta të pritura ndonjëherë nga administrata e SHBA-ve, sot po kthehet në partinë me antiamerikane në trupën e saj elektorale dhe në anëtarësinë e saj.

Kush është përgjegjësi?

Për të gjetur përgjegjësin e kësaj historie, që PD-ja po kthehet në një forcë anti-amerikane, dhe duket si një shqetësim, ndoshta edhe për diplomatët e huaj, le të shohim faktet.

Përtej gjithçkaje kishte ndodhur, ardhja e presidentit Bush ishte ngjarja më e madhe historike që kishte ndodhur në Shqipëri. Sekretarja Amerikane, Klinton, kishte qënë në vendin tonë.

Pra, shtetarët më të lartë të SHBA-ve, vizituan Shqipërinë gjatë qeverisjes së Partisë Demokratike.

Por, ndodhi edhe kjo.

Pas marrjes së drejtimit nga Lulzim Basha filluan debatet, konfliktet dhe përplasjet me SHBA-në.

Le ta quajmë një moment që nuk është Lulzim Basha përgjegjësi. Le ta quajmë një moment që PD-ja nuk po bëhet nga Luli anti-amerikane.

Por, le të shohim me detaje kohë pas kohe dhe ngjarje pas ngjarje, pas 2013-ës.

E para është ardhja e ambasadorit Donald Lu, i cili ishte i pari që vinte në Shqipëri, duke artikuluar një mesazh në gjuhën shqipe dhe qartazi misioni i tij kryesor u duk se ishte Reforma në Drejtësi.

Rezistencë, përplasje, “luftë” midis palëve politike, derisa mund të kujtojmë se në atë kohë, një zyrë e quajtur “Byrektorja” në selinë e PD-së, call centeri i kësaj partie, dhe zyrtarë të lartë artikulonin fyerje dhe akuza kundër ambasadorit Lu.

Në rrjetet sociale kishte sharje ndaj Ambasadës, në gjuhën më banale. Ndaj ambasadorit Lu, i cili quhej kinez, i pështirë, kongolez, i blerë nga Edi Rama. Fyerje dhe sharje pa fund në rrjetet sociale. Nga call centeri në zyrën e PD-së, në selinë e Partisë Demokratike. Për herë të parë sulmohej një ambassador i SHBA-ve, nga një qendër të rinjsh të cilët paguheshin nga Lulzim Basha dhe familjarët e tij në biznese afër qeverisë.

Faktet janë me dhjetëra. Shumë nga të rinjtë janë gjallë, ekzistojnë në Tiranë. Ambasada ndoshta i di. Në PD i dinë të gjithë. Komentet janë në faqen zyrtare të ambasadës.

E më tej “lufta” ndaj Amerikës u shtua.

Lulzim Basha mori flakadanin në çadër. Edhe atje u akuzua Amerika si nuk kishte vëmendje.

Më pas, ardhja e Hoyt Brian Lee, zv.ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, zgjidhi gjithçka.

Problemi i konfliktit mes palëve, u tejklalua. Por, në çadër sërish call centeri dhe Byrektorja e komanduar nga njerëzit e Lulzim Bashës sulmonte, akuzonte, shante dhe fyente ambasadorin, diplomatët amerikanë.  Në finale vjen një marrëveshje e detyruar dhe tradhëtia që Lulzim Basha i kishte bërë PD-së, një shitje tek Edi Rama.

Lojëra politike të fëlliqura.

Vazhdoi me humbjen e zgjedhjeve. Ardhjen e më pas të ambasadores, Yuri Kim, pas ikjes së Donald Lu.

“Iku një kinez, erdhi një kineze”-shkruajnë nga call centeri dhe byrektorja e PD-së. “Iku një Soros, erdhi një Soros”. Janë në faqen e ambasadës ne facebook të gjitha sharjet dhe sulmet me komandë nga Luli.

Pa folur për betejën që kishte bërë në Departamentin Amerikan të Shtetit me një ambasadore tjetër të larguar nga lobimet e qarta, të bëra në Tiranë.

U sulmua ashpër dhe ambasadorja e re.

Gjithçka ishte deri në neveri gjatë kohës së djegies së mandateve.cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Lulzim Basha me qëllim dogji mandatet e deputetëve dhe bëri dorëzimin e tyre në mëngjes, me orën e Shqipërisë.

Pra, rreth mesditës për ta gjetur më të qetë DASH dhe pasdite kur është telefonuar, siç ai pretendon dhe ka deklaruar në qindra e qindra takime, kishte refuzuar kërkesën e sekretarit Palmer, i cili thoshte se djegia e mandateve ishte e gabuar.

Por, kishte mbajtur një qëndrim, duke thënë se “e dintë ai, dhe vendimi ishte i pakthyeshëm”.

Filluan sulmet ndaj Methew Palmer. “Buf, qorr, Sorosian, hajdut, i blerë nga Rama, i paguar nga paratë e korrupsionit”. Së bashku me ambasadorin, ishte pre e sulmit dhe Zoti Palmer. Janë sërish në faqen e ambasadës, sulmet vinin me komandë nga Basha. 

Shkojmë më tej tek zgjedhjet lokale. PD nuk hyn në zgjedhje. Ultimatumi është i qartë. Sulmet ndaj Palmer nuk ndalen. “Sorosian, hajdut, i shitur dhe i blerë”.

Komente dhe akuza politike nga Partia Demokratike, e Luli gjithmonë. Jo vetëm nga call centeri dhe “Byrektorja” në katin e dytë të PD-së, që hapet dhe mbyllet, zmadhohet e zvogëlohet sipas situatës politike në vend. Gjithçka e paguar në të zezë, e justifikuar me faktin se është një trupë njerëzish që është në funksion të njoftimit të strukturave të partisë.

Ikën dhe zgjedhjet lokale.

Vimë sot në 2021. Mos harroni ambasadoren dhe marrëveshjen në dorë të saj, që shkundej ndaj Luli Bashës, një vit më parë. Ku i kërkohej ta firmoste.

Basha nuk i qëndronte asaj. I kërkonte përfaqësuesve të Partisë Demokratike ta gënjenin. Derisa Kim e kuptoi dhe reagoi direkt.

U sulmua, u akuzua, u anatemua edhe ambasadorja Kim, akuzat janë kudo.

Dhe tashmë së fundi është akti më i papërgjegjshëm politik dhe më anti-amerikani që ka bërë në historinë e Shqipërisë, drejtuesi i një partie politike. Dhe kjo ka të bëjë me Partinë Demokratike.

Trupa e saj, anëtarët e saj janë më pro amerikanët që ekzistojnë. Janë me pro amerikanë se vetë amerikanët. E në qoftë se do ti futnin në votim, janë jo 99, por 101% pro amerikanë.

Çfarë ndodhi me këtë trupë të goditur nga Lulzim Basha dhe të përplasur me ambasadën e SHBA-ve, për Reformën në Drejtësi, për çadrën, zgjedhjet e 2017-ës, për djegien e mandateve, për zgjedhjet lokale dhe tani vimë në zgjedhjet e 2021.

LEXO EDHE:  Basha në Kuvendin e PD/ Çdokush do të ketë rrugën e hapur drejt majave të politikës

Ambasada Amerikane njeh zgjedhjet, Luli thotë masakër.

Berisha shpallet non-grata. Një javë më parë, Lulzim Basha artikulon “Po e shpall “armik”, por e përjashtoj nga grupi, sepse ma kërkon Amerika”.

Në tavolina dhe në takime të ngushta thotë se “fajin e kanë amerikanët”. Ata i kanë vënë kusht se në të kundërt PD-ja do të izolohej, Lulzim Basha do të izolohej, duke detyruar edhe një herë anëtarësinë e PD-së, përfshirë këtu edhe mbështetësit e Berishës, që të përplasen me ndërkombëtarët dhe veçanërisht me Ambasadën e SHBA-ve, duke thënë se nuk e pranojnë vendimin e tyre. Sepse kanë një parim elementar demokracie. Kërkojnë të dinë faktet.

Ndoshta SHBA-të nuk e konsiderojnë fare publikimin e fakteve dhe nuk duan ta bëjnë atë. Por, parimet e demokracisë, ato që ka SHBA-ja, nuk mund të na shiten si dështime, apo si të pa vlera nga Lulzim Basha. i cili nuk bëri një akt të vërtetë politik.Por një tradhëti të rradhës , pikërisht ndaj amerikanëve duke dashur ti gënjejë me një vendim nul.

Pra, nuk veproi për të përjashtuar Sali Berishën, për të bërë një proces të fortë politik, për ta nxjerrë nga PD-ja dhe për të thënë të vërtetën “Unë nuk e dua më Sali Berishën, edhe pse jam “biri” i tij politik. Unë do të ndahem nga Sali Berisha dhe unë do ec përpara drejt fitores së Partisë Demokratike”. Nuk pati kurajo të bënte një akt të tillë.

Por, çfarë tha?! 

Tha se ishin amerikanët që e detyronin të hiqte Sali Berishën. Duke detyruar një trupë elektorale, që lidhet që nga themelimi i PD-së e deri më sot, të reagojë ashpër kundër SHBA-ve, ashtu siç kishte ndodhur dhe në tre apo katër raste të tjera, të cilat ishin me komandën e Bashës dhe profilet false të call centerave.

Në shumë të tjera kishte përdorur logon, tani përdor Sali Berishën.

Këtë herë për lëkurën e tij. Pasi pretendohet se prej disa vitesh nuk merr dot vizë për në SHBA. Ka probleme me financimet, me kunatin, me familjarët. Dhe tani “vret” Berishën, duke thënë “Fajin e kanë amerikanët. Unë po e “vras”, por dua të shpëtoj veten time”.cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ja pra kush është përgjegjësi i vërtetë që ka një frymë antiamerikane brenda PD-së. Kjo është e pafalshme dhe nuk duhet të ndodhë.

Është një plagë që duhet luftuar. Nuk duhet lejuar që të zmadhohet, por duhet luftuar me shpejtësi, duke iu thënë demokratëve të vërtetën e madhe. Partia Demokratike nuk është një parti anti-amerikane. SHBA-të nuk janë kundër PD-së, por është Lulzim Basha njeriu që ka çuar në konflikt me Partinë Demokratike me SHBA-të.

Me veprimet dhe mosveprimet e tij, me sjelljet e tij politike, që nga Reforma në Drejtësi, tek financimet me miliona dollarë, për foto të bëra në SHBA me ish-presidentin Trump, e deri më sot tek “masakra zgjedhore”, që mbyllet me një “sulm” të Lulit, ndaj Berishës, duke e justifikuar se “është kërkesa e amerikanëve”.

Edhe sikur të ishte kërkesë e tyre dhe qoftë se është e tillë, kaq e fortë, Lulzim Basha, nëse do të ishte pro-amerikan, nuk kishte pse e bënte një veprim, i cili konfliktonte bazën e partisë me SHBA-të dhe ambasadën e saj në Tiranë.

Por, duhej të kishte një sjellje, një qasje të qartë pro amerikane, me një lëvizje për të larguar Sali Berishën, duke mbajtur çdo kosto personale. Dhe jo duke thënë “e bënte për ta shpëtuar atë dhe familjen e tij se kështu i thanë amerikanët”.

Kjo është sjellja  e një njeriu që ka nxitur një konflikt të turpshëm, duke marrë partinë më pro-amerikane të Europës Lindore, dhe duke e kthyer në parti anti-amerikane me veprimet e tij.

Dhe njeriu që po e kthen Partinë Demokratike në parti antiamerikane e ka emrin Lulzim Basha.

Me të gjitha veprimet e tij, ditë pas dite, javë pas jave, e vit pas viti.

Sot pas tetë vitesh në opozitë, PD-ja është në ditën e saj më të zezë, sepse Lulzim Basha e konfliktoi me SHBA-të për interesat e tij personale. Dhe tani për interesat e tij personale, sërish po kërkon të afrohet si individ tek SHBA-ja, por duke e lënë PD-në, si forcë politike antiamerikane.

Në fakt, duhet të ikë Luli, që PD-ja të mos jetë më antiamerikane. Por, PD-ja të jetë në shinat e saj, në rrugën e saj drejt Perëndimit.

Sepse PD-ja nuk meriton të jetë antiamerikane, për interesat e Lulzim Bashës dhe pazaret e tij.

Lulzim Basha njeriu që ka çuar PD-në, në një konflikt të hapur me Departamentin Amerikan të Shtetit, me Ambasadën e SHBA-ve në Tiranë.

Dhe sot po përdor emrin e Sali Berishës, i cili është shpallur non-grata dhe ka një çështje personale për të zgjidhur me SHBA-të, për interesat e tij personale, duke nxitur anti-amerikanizëm të vazhdueshëm brenda strukturave të PD-së. dhe këtë nuk e ka bërë një herë dhe sot me veprimin e tij të pavlefshëm ndaj Berishës.

Por, ka tetë vite që bën në mënyrë të vazhdueshme veprime kundër interesave të SHBA-ve, kundër interesave të Ambasadës së SHBA në Tiranë dhe këtë e ka bërë gjithmonë për vete, për familjen e tij, për miliardat e tij, dhe për të pasur një qetësi dhe garanci bashkëpunimi me Edi Ramën, për të shkuar në Qeveri me Edi Ramën, si akti i fundit i Lulzim Bashës. Një anti-amerikani që kërkon të shpëtojë, duke qeverisur me Rilindjen, si përfaqësues i Republikës së re./CNA.al

Antiamerikanizmi i Lulzim Bashës

MEGA-SKANDALI dhe dokumenti/ Lulzim Basha pagoi 950 mijë usd nga kompania Ruse offshore, prokuroria uli shifrën

Palmer, kryearmik i Partisë, popullit dhe më gjërë

Përjashtimi i Sali Berishës/ Si po tallet Lulzim Basha me amerikanët?

Lobimi kundër Kavalec/ Palmer “rrëzon” Bashën

Mesazhi i fortë i Palmer/ Si përfaqësuesi i SHBA “kryqëzoi” Lulzim Bashën

Ekskluzive-Krimi i organizuar ndërkombëtar dhe lidhjet e Bashës/ FBI i arreston miqtë

Faktet/ Pse Lulzim Basha nuk shkel dot në SHBA

Byrektorja e Bashës në aksion/ Profilet fallco sulmojnë hapjen e PD-së

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Luli gënje por me masë”/ Spaho: Nuk e mbajmë dot o mik

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Deputeti demokrat Edmond Spaho ka komentuar deklaratat e Lulzim Bashës, dhënë një ditë më parë në një intervistë.

Spaho është ndalur tek deklarata ku Basha, thotë se përjashtoi Berishën nga fushata në vitin 2011.

O guri ,o trim me fletë. Akoma nuk po më besohet, ku e gjeti forcën, cilët e mbështeten kur përjashtoi Berishën, se duhet të jesh shumë trim të marrësh një vendim të tillë.

A e kuptoni o njerëz se në çfarë përmase është gënjeshtra???

Luli gënje por me masë. Mos gënje duke na dhënë të gjithëve dozën e elefantit. Nuk e mbajmë dot or mik.

Berisha në vitin 2011 solli gjithë PD e Shqipërisë në Tiranë që të luftonte për Lulin”, shkruan Spaho në një reagim të gjatë në rrjete sociale.

Deklarata e plotë:

Berisha ishte Kryetar i PD dhe Kryeminister i Shqiperise dhe Luli mori vendim ta perjashtoje Berishen nga fushata e vitit 2011 per zgjedhjet ne Bashkine e Tiranes?

Hajde trim hajde!

Perjashtoi Berishen nga fushata ne vitin 2011!

O Guri o trim me flete!!!

Akoma nuk po me besohet, ku e gjeti forcen, cilet e mbeshteten kur perjashtoi Berishen, se duhet te jesh shume trim te marresh nje vendim te tille???A e kuptoni o njerez se ne cfare permase eshte genjeshtra???

Luli genje por me mase. Mos genje duke na dhene te gjitheve dozen e elefantit. Nuk e mbajme dot or mik.

LEXO EDHE:  Basha “tradhton” çadrën e protestës/Ku po e feston Ditën e Verës

LEXO EDHE:  Kim me ministren Krifca/ “Do nxjerrim në pah produktet shqiptare, mbështetje dhe për turizmin”

Berisha ne vitin 2011 solli gjithe PD e Shqiperise ne Tirane qe te luftonte per Lulin.

Cdo njerit ju vendos objektivi se cfare rezultat duhet te arrinte ne zonen ne ngarkim.

Asnjehere nuk kam votuar ne Tirane per shkak se kam qene deputet ne Korce dhe me duhej te merresha me organizimin e zgjedhjeve atje dhe nese do vija te votoja ne Tirane do humbja nje dite kohe per fushaten ne Korce.

Ne zgjedhjet e Lulit ne vitin 2011 nuk e di si ma dha Zoti dhe erdha e votova ne Tirane

Kur mesova rezultatin me 11 vota diference, e falenderova Zotin, pasi Berisha per 11 vota do merrte listat dhe do shihte me lupe kush kishte votuar e kush jo.

Te mos harrojme se Luli pati 20 mije votat e LSI ne krah, marreveshjen me Hysni Milloshin qe vetem Berisha mund ta bente dhe qe Ristani sakrifikoi reputacionin e tij qe Basha te dilte fitues.

Si shperblim Basha e vendosi numurin dy te PD te katertin ne listen e Vlores dhe ai nuk u be deputet.

Asnje here ne 30 vjet histori te PD nuk ka ndodhur qe Sekretari i Pergjithshem i saj te ishte i katerti ne liste./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Plasin komplimentet në PS/ Rama mburret me Lindita Nikollën dhe Evis Kushin

Publikuar

-

Nga

“Nuk duhet harruar që Ministria e Arsimit është drejtuar për shumë vite nga njerëz, nga burra me grada, por periudha e suksesit, më domethënëse e Ministrisë së Arsimit, është periudha kur është drejtuar nga dy zysha, nga Lindita dhe nga Evisi, që jam i bindur që do të bëjë shumë, njësoj si Lindita”, kështu u shpreh kryeministri Rama gjatë fjalës së mbajtur në prezantimin e buxhetit 2022 për Arsimin.

Më tej ai shtoi se në çdo shkollë duhet vendosur fokusi tek mësueset gra, të cilat të mund të zëvendësojnë drejtuesit burra, që sipas Ramës iu ka mbaruar koha.

LEXO EDHE:  Basha në Kuvendin e PD/ Çdokush do të ketë rrugën e hapur drejt majave të politikës

LEXO EDHE:  Takimi mes Qeverisë shqiptare dhe kosovare/ Berisha: Rama e shrfytëzoi për karrigen“Selman, ti je burrë dhe e fillon me një të metë këtë proces, por duhen kthyer sytë vërtet nga mësueset, në radhë të parë, që janë nëpër shkolla dhe duhen gjetur aty tek mësueset në çdo shkollë drejtueset që duhet të zëvendësojnë këto burra”, u shpreh Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama paralajmëron “tërmet” në arsim/ Kryeministri iu “kërcet dhëmbët” drejtuesve

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Në fjalën e mbajtur gjatë prezantimit të buxhetit 2022 për Arsimin, kryeministri Rama paralajmëroi “furtunë” në radhët e drejtuesve të shkollave.

Rama tha se duhet bërë një skanim i plotë dhe kush nuk e meriton të jetë në krye të shkollave, duhet të largohet.

“Kemi drejtues që nuk e meritojnë të drejtojnë shkollat dhe janë nën nivelin e mësueseve dhe të një kolektivi mësimor dhe që janë “out” dhe këtu është e qartë për ministren, për drejtorinë e përgjithshme që duhet ndërhyrë që drejtuesit me vlerë të mbështeten dhe motivohen dhe drejtuesve që u ka kaluar koha të largohen.LEXO EDHE:  Basha “tradhton” çadrën e protestës/Ku po e feston Ditën e Verës

LEXO EDHE:  Rama-Lu takim në kryeministri/ Reforma në drejtësi në fokus

Nuk ka rëndësi çfarë bindjesh ke dhe nga je, apo cfarë statusi ke. Duhet bërë një skanim i plotë, objektiv i drejtë, i të gjitha kapaciteteve të drejtuesve të shkollave dhe kush nuk e meriton të hapë krahun për t’ja lënë vendin dikujt tjetër. 

Në çdo shkollë ka mësuese që mund të drejtojnë ministrinë e Arsimit dhe jo më një shkollë. Duhen gjetur aty në cdo shkollë mësueset që duhet të zëvendësojnë këta burra që u ka mbaruar koha me kohë e me vakt”, theksoi Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE