Mesazhi i fortë i Palmer/ Si përfaqësuesi i SHBA “kryqëzoi” Lulzim Bashën

10 Prill 2019, 09:22, Aktualitet CNA
Mesazhi i fortë i Palmer/ Si përfaqësuesi i SHBA

Zv.ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Mathew Palmer mbërriti dy ditë më parë në Shqipëri, ku zhvilloi një vizitë 24-orëshe. Fillimisht ai u takua me kryeministrin Rama, dhe ky i fundit dukej mjaft entuziast pas takimit në fjalë.

Ndërsa ditën e djeshme, Palmer pasi zhvilloi një takim me një grup gazetarësh, u takua edhe me kreun e PD-së, Lulzim Basha dhe me kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi.

Vizitën zyrtare në Tiranë, Zv. Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Palmer e mbylli me një takim në Presidencë me kreun e shtetit Ilir Meta.

Por, ajo që ra në sy gjatë takimit që Palmer zhvilloi me gazetarët, është fakti se përfaqësuesi i lartë i SHBA-së, kryqëzoi në mënyrë të hapur kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Ai qëndroi rreth 24-orë në Shqipëri dhe iku, por pas la një mesazh të fortë.

Palmer ka folur kundër bojkotit të parlamenti nga ana e opozitës dhe është treguar mjaft i prerë, që opozita duhet të hyjë në zgjedhjet vendore.

?Unë do t?i nxisja të gjitha partitë politike të marrin pjesë në zgjdhjet lokale, mendoj se pjesmarrja juaj në procesin demokratik është thelbësore, është diçka për të cilën partitë politike i detyrohen mbështetësve të tyre, i detyrohen votuesve të tyre, që të hyjnë në arenën politike, që të garojnë fort, të fitojnë zgjedhjet dhe të përdorin fitoren si një mjet për të përmbushur premtimet dhe vizionin e tyre për të ardhmen. Prandaj, mendoj se mjete si bojkotimi i zgjedhjeve apo djegia e mandateve janë thelbësisht në kundërshtim me praktikat demokratike. Prandaj do të nxisja partitë e opozitës që të kërkojnë mënyra për t?u riangazhuar në procesin politik, dhe mendoj se zgjedhjet lokale të qershorit janë mundësia më e mirë për ta bërë këtë sa më parë.?-është shprehur zyrtari i lartë amerikan gjatë takimit me gazetarët.

Kjoështë një gjuhë mjaft e ashpër e një dipolomati që në vend që t?i jepte përgjegjësi qeverisë, e shkarkoi atë të gjithën tek opozita.

Pra, djegia e mandateve dhe sjellja e Lulzim Bashës duket një akt skandaloz politik që e ka izoluar PD-në nga ndërkombëtarët jo vetëm në Europë, por edhe përtej oqeanit./ CNA.al

Shënim/ SHBA lë Lulin me ?gisht në gojë?

Palmer sulmon Bashën/ Djegia e mandateve nuk është zgjidhje

Takimi me zyrtarin e lartë amerikan/ Lulzim Basha tregon se çfarë u bisedua

Zyrtari i lartë amerikan apel politikës/ Qeveria legjitime, opozita të futet në zgjedhje  

Lobimi kundër Kavalec/ Palmer “rrëzon” Bashën

Lajmet e fundit nga