Connect with Us

Faktet-I pashkolli Lulzim

Politikë

Faktet-I pashkolli Lulzim

Publikuar

-

CNA.al ka raportuar në vijimësi me fakte dhe dokumenta për skandalet e kreu të PD Lulzim Basha.

Një nga faktet që nuk është pranuar dhe tani duket që pranohet nga vetë Luli, ka të bëjë me arsimin e tij.

Ai është i pashkollë, ose të paktën i është dashur 12 vjet që të mbarojë shkollën në Universitetin e Utrecht-it në Holandë.

Në CV e publikuar në faqen e Partisë Demokratike, Basha nuk tregon se kur e ka mbaruar shkollën

Në vitin 1993 ai filloi studimet në Universitetin e Utrechtit në Hollandë, ku edhe u diplomua në të Drejtën Evropiane dhe Ndërkombëtare”, thuhet në CV e tij.

cna lajme politike

 

Kaq thuhet për shkollimin e Bashës në CV e tij, kaq informacion dinë qytetarët shqiptarë për arsimimin e njeriut që pretendon të bëhet kryeministër dhe që trumbetohet si lider i Opozitës apo edhe si lider perëndimor.

Një lider perëndimor që fsheh të dhënat e shkollimit dhe që hesht kur e pyesin për studimet në Holandë.

Në fakt kjo nuk ndodh me asnjë lider perëndimor, por vetëm me Lulzim Bashën, që hiqet si i tillë.

Basha fsheh shkollimin

CNA.al me 25.01.2019  i dërgoi një letër Universitetit Utrecht në Holandë, prej të cilit morëm një përgjigje zyrtare.

Christina Jeliazkova, administratore e Universitetit Utrecht, në përgjigjen e datës 24 Prill 2019  për CNA.al, thotë,  se letra është marrë në 23 prill 2019, por për publikimin e informacioneve në lidhje me çështjen në fjalë, duhet autorizim i personit si dhe duhet paguar një tarifë për shërbimin.

CNA.al ndoqi të gjitha hapat dhe me anë të një letre publike që mban datën 25.04.2019,i kërkoi Lulzim Bashës  që të na vinte në  dizpozicion diplomën ose të publikuar të dhënat rreth shkollimit të tij.

Por, Lulzim Basha, sërish heshti, duke hedhur më shumë mjegull në shkollimin e tij, dhe duke ngritur dyshime se apo fsheh të dhënat për shkollimin, për të cilin publikisht ka pranuar se e ka paguar me fondet e Soros-it, megjithëse për këtë çështje ka pak detaje.

LEXO EDHE:  Berisha si komardare e Lulit

Si u zbardhën gënjeshtrat e Lulit

Në vitin 2018, në media, i është bërë jehonë gënjeshtrës së Bashës për shkollimin në Holandë.

Sipas një dokumenti lëshuar në formë përgjigjeje nga Universitetit Utrecht dhe që u publikua në media, rezulton se shkollimi i Bashës, kishte zgjatur plot 6 vite.

Ai i kishte nisur studimet në Holandë, në prill të 1999 dhe i kishte përfunduar me “sukses” në Maj të 2005-ës.

Pra 12 vite për të përfunduar shkollën nga të cilat në 6-të vite mori vetëm diplomën e 1 viti përgatitje dhe me korrespondencë perfundoi studimet kur ishte në Kosovë.

Sipas të njëjtit document, Basha u diplomua në Universitetin Utrecht, megjithëse në 2005, dhe jo në 1997 ose 1998”.

Por Basha, nuk e thotë këtë në CV.

Fakt është se Lulzim Basha  pa diplomuar ka qenë Lulzim Basha në vitin 2004 kur u promovua nga KOP-i.

Edhe kur punonte në Kosovë Basha ka qenë pa shkollë por një student me diplomë 1 vjeçare përgatitore dhe aty më pas ka filluar studimet me korrespondencë.

Gjithashtu i padiplomuar  rezulton se Basha ka qenë edhe gjatë kandidimit për deputet, ndërkohë që është zgjedhur i tillë një muaj pas diplomimit./CNA.al

Lulzim Basha ka gënjyer edhe për shkollën e lartë/ Me korrespodencë dhe i ka zgjatur 12 vite

 

CNA kërkon të vërtetën e shkollimit të Bashës/ Universiteti përgjigjet, kërkon autorizimin e kreut të PD-së

Lulzim Basha pa shkollë/ Nuk pranon të japë autorizimin për verifikimin e universitetit

Skandal, 12 vjet për t’u diplomuar/ Lulzim Basha fsheh shkollimin

Hesht për skandalin e diplomimit në Holandë/ Çfarë fsheh Lulzim Basha?

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Jam më i vendosur se kurrë”/ Berisha zotohet para demokratëve të Elbasanit

Publikuar

-

Nga

Lideri historik i demokratëve, ish kryeministri Sali Berisha, gjatë fjalës së tij nga Foltorja e Elbasanit, është zotuar para demokratëve se është më I vendosur se kurrë në mbrojten e tyre dhe vendosjen në piedestalin që meritojnë.

“Dua të përulem me nderim të madh para jush, të ju falanderoj për këtë pritje të jashtëzakonshme të cilën ju i rezervoni kësaj foltoreje, që në një kohë të shkurtër, demokratët e Shqipërisë e shëndërruan në dritë shprese për PD, shoqërinë e kombin shqiptarë.

LEXO EDHE:  Berisha si komardare e Lulit

LEXO EDHE:  Pengmarrësit e Qeverisë/ Basha zbulon emrat

Vij sot në këtë foltore, më i motivuar se kurrë për tu dëshmuar shqiptarëve se sot jemi më të vendosur se kurrë në mbrojtjen e tyre dhe vendosjen e tyre në piedestalin që meritojnë.Duhet të ngrihemi, të bashkohemi, të hapemi, në mënyrë që ti japim përgjigjen më të merituar kësaj situate dramatike nga vendosja në Shqipëri të një regjimi banditesk./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Demokratët e “zjarrtë” ngrihen në këmbë për Berishën

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Demokratët e Elbasanit kanë pritur në mënyrë të jashtëzakonshme ish kryeministrin Sali Berisha.Të gjithë janë ngirtur në këmbë duke duartrokitur liderin historik të PD dhe dëgjohen thirrjet “Berisha Berisha” të shoqëruara me brohorima./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

FOTO- Brohorima dhe duartrokitje/ Berisha takon demokratët e Elbasanit

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ish kryeministri Sali Berisha sapo ka mbërritur në Elbasan. Ashtu si në takimet në qytetet e tjera Berishës i është bërë një pritje e jashtëzakonshme.

Qindra demokratë e kanë pritur liderin historik të PD më brohorima dhe duartrokitje. Berisha gjithashtu ka përshëndetur simpatizantët e tij të shumtë.Ky është takimi i 7 i Berishës me demorkatët, duke nisur në Tiranë, Durrës, Fier, Vlorë, Shkodër,Gjirokastër dhe së fundi në Elbasan./ CNA.al

LEXO TE PLOTE